Co to jest ząb zatrzymany?
Termin ząb zatrzymany dotyczy zębów, które z jakichś powodów nie zdołały się wyrżnąć i pozostały w kości szczęki lub żuchwy. Do powstania zęba zatrzymanego może dojść praktycznie w każdym miejscu w łukach zębowych, najczęściej jednak problem ten dotyczy trzecich zębów trzonowych, czyli ósemek. Ze względu na to, że zęby te przez długi czas pozostają nieodkryte w jamie ustnej, a do rozpoczęcia ich wyrżnięcia zaczyna dochodzić dopiero u dorosłych pacjentów, ich najczęściej stosowaną nazwą są zęby mądrości.
Nie każdy ząb musi być zatrzymany całkowicie. Zdarza się też tak, że ząb jest zatrzymany tylko częściowo. W takich przypadkach w łuku zębowym jest widoczna tylko jakaś niewielka część korony zęba, reszta pozostaje ukryta w dziąśle.
Jakie są najczęstsze przyczyny zatrzymania zębów?
Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, dentyście z Kliniki Dentystycznej Steczko w Krakowie, odpowiedział nam, że:
Główną przyczyną powstawania zębów zatrzymanych jest brak na nie wystarczającej ilości miejsca w łukach zębowych. To sprawia, że ząb nie ma możliwości się prawidłowo wyrżnąć i musi pozostać na swoim miejscu, mogąc być później przyczyną wielu różnego typu problemów w jamie ustnej. Taka jest najczęstsza przyczyna zatrzymania zębów mądrości. Czasami zdarza się też tak, że ząb staje się zatrzymany w wyniku zbyt późnego wypadnięcia znajdującego się w jego miejscu zęba mlecznego.
Wskazane przez naszego rozmówcę możliwe przyczyny zatrzymania zębów w łukach są najczęstsze, jednak niejedyne. Do zatrzymania zębów w łukach może też dojść w wyniku urazów szczęki lub żuchwy, w konsekwencji niedoboru witamin A i D bądź na podłożu genetycznym.
Możliwe objawy zęba zatrzymanego
W przypadku braku wyrżnięcia się zębów innych niż ósemki, powstanie zęba zatrzymanego jest od razu widoczne i wiąże się przede wszystkim z pogorszeniem funkcjonalności układu żucia oraz estetyki uśmiechu. Z kolei w przypadku ósemek, ich zatrzymanie czasami nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi objawami ubocznymi, a czasami doprowadza np. do silnych dolegliwości bólowych, do rozwoju paradontozy lub do powstawania pod nimi stanów zapalnych dziąsła. W niektórych przypadkach u pacjentów może dojść też do powstania szczękościsku oraz do rozwoju choroby próchnicowej zęba zatrzymanego. Z tego powodu, jeżeli otrzyma się od dentysty skierowanie do chirurga stomatologa, nie powinno się zwlekać, tylko jak najszybciej umówić się do niego na wizytę i rozwiązać problem.
Na czym polega leczenie zębów zatrzymanych?
Najczęściej pacjentom po zauważeniu u nich zębów zatrzymanych, zleca się dokonanie ich ekstrakcji w gabinecie chirurgii stomatologicznej. Skala trudności przeprowadzenia takiego zabiegu zależy głównie od tego, w którym miejscu w łuku zębowym doszło do zatrzymania zęba oraz od sposobu jego ułożenia. Jeżeli ząb pozostaje częściowo zatrzymany i większość korony znajduje się pod dziąsłem, wówczas zabieg staje się znacznie bardziej skomplikowany do wykonania.
Jeżeli istnieje taka możliwość, czasami, zamiast usuwać ząb zatrzymany, stomatolodzy decydują się na jego ściągnięcie i prawidłowe ustawienie w łuku zębowym. Najczęściej takie decyzje są podejmowane w trakcie planowania u pacjentów leczenia ortodontycznego.
Najnowsze komentarze