Na czym polega leczenie wad zgryzu z zastosowaniem aparatów Invisalign?

Poddanie się leczeniu zdiagnozowanej u siebie wady zgryzu ma duże znaczenie dla pacjentów. Dzięki prawidłowemu ustawieniu zębów w łukach zębowych można wiele zyskać i pozbyć się wielu nieprzyjemnych objawów. Prosty zgryz wpływa na zdrowie zębów, sprawia, że u pacjenta poprawia się estetyka uśmiechu, a także, że nie występują u niego wady wymowy. Obecnie w leczeniu ortodontycznym u dorosłych pacjentów nie zawsze już trzeba stosować stałe aparaty na zęby. Można je zastąpić nowoczesnym systemem Invisalign. Na czym polega takie leczenie? Jakie są zalety systemu Invisalign?

Co to jest system Invisalign?

Invisalign to nowoczesna metoda leczenia wad zgryzu z zastosowaniem nieumieszczonych na stałe w jamie ustnej aparatów ortodontycznych, tylko wyjmowanych przezroczystych nakładek. Pacjent na początku leczenia otrzymuje w gabinecie nie jedną nakładkę, tylko od razu cały zestaw elementów, które będzie sam wymieniał wraz z osiąganiem kolejnych efektów leczenia wady zgryzu. Dzięki temu leczenie jest prowadzone szybko i ogranicza się ilość niezbędnych wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym. Nakładki trzeba wymieniać mniej więcej co 2 tygodnie. Każda kolejna jeszcze bardziej przesuwa zęby na określone w trakcie badań diagnostycznych pozycje i przybliża pacjenta do osiągnięcia zamierzonego efektu leczenia.

Przebieg leczenia wady zgryzu z zastosowaniem systemu Invisalign

Leczenie wady zgryzu z zastosowaniem systemu Invisalign jest planowane w kilku krokach. Na początku jest etap diagnostyki. Wykonywane jest panoramiczne zdjęcie RTG, tomografia komputerowa, a także zdjęcia i cyfrowy wycisk szczęki. Wszystkie te elementy są wystarczające do tego, żeby stworzyć dokładne modele diagnostyczne łuków zębowych pacjenta. Chcąc zastosować np. Invisalign w Oświęcimiu trzeba zaplanować jedną wizytę w gabinecie, żeby wykonać wszystkie niezbędne badania i dowiedzieć się czegoś więcej o przebiegu leczenia.

Po wykonaniu niezbędnych badań lekarz rozpoczyna planowanie leczenia. W tym celu najpierw przygotowuje komputerowy model uzębienia, który pozwala mu zaplanować kolejne etapy leczenia i pokazać w trakcie kolejnej wizyty pacjentowi to, w jaki sposób zmieni się jego zgryz. Następnym etapem jest już leczenie wady zgryzu z zastosowaniem nakładek Invisalign. Pacjent w trakcie leczenia musi nosić nakładki przez około 22 godziny dziennie. Powinien je ściągać wyłącznie w celu zjedzenia posiłków lub mycia zębów. Kontrole postępów leczenia odbywają się rzadko, ponieważ co około 6-8 tygodni. Po zakończeniu stosowania nakładek Invisalign niezbędny jest też oczywiście okres retencji, czyli stosowanie również indywidualnie dobranych nakładek retencyjnych, które zapobiegają ponownemu przesuwaniu się zębów w łukach.

Zalety nakładek Invisalign

Leczenie wad zgryzu z zastosowaniem niewidocznych nakładek Invisalign ma wiele zalet. Opowiedział nam o nich nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:

System Invisalign jest ceniony przez pacjentów przede wszystkim za duży komfort leczenia. Każdy pacjent na początku otrzymuje zestaw idealnie dopasowanych do jego warunków zgryzowych nakładek. Sam musi je co 2 tygodnie wymieniać. Nakładki są łatwe do zakładania i do zdejmowania. Stosując je w razie potrzeby w każdej chwili można je na jakiś czas wyjąc z jamy ustnej po to, aby np. wygodnie zjeść posiłek lub zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej.

Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem nakładek Invisalign nie ma też żadnego negatywnego wpływu na estetykę uśmiechu i wygląd pacjentów. Nakładki są niewidoczne, a poza tym w dowolnym momencie można je na chwilę wyjąć z jamy ustnej, żeby np. wziąć udział w jakimś spotkaniu. Duże znaczenie dla pacjentów ma też przewidywalność efektów leczenia. Pacjent już na początku może zobaczyć na ekranie wizualizację 3D tego, jak będzie wyglądał jego zgryz po zakończeniu leczenia.

Może Ci się również spodoba