Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty dziecka u dentysty? Niektórzy rodzice nie są pewni, jak ich dziecko zareaguje na pierwszą wizytę u dentysty. Ważne jest, aby uspokoić dzieci przed zabraniem ich do dentysty. Rodzice powinni wcześniej porozmawiać o wizycie z dziećmi, szczerze powiedzieć, co tam zobaczą i zrobią, a następnie zapewnić ich, że wkrótce się to skończy.

Przygotowując się do pierwszej wizyty dziecka u dentysty, ważne jest, aby uspokoić je przed spotkaniem ze stomatologiem. Rodzice powinni wcześniej porozmawiać o wizycie z dzieckiem, szczerze mówiąc o tym, co zobaczy i to zrobić, a następnie zapewnić ich, że wkrótce się skończy.

Dlaczego zdrowie zębów w dzieciństwie jest ważne?

Zdrowie zębów w dzieciństwie to niezwykle ważna kwestia, która dotyka wielu ludzi. Istnieje wiele różnych czynników, które prowadzą do problemów z jamą ustną w dzieciństwie, ale najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem jest próchnica zębów.

Próchnica zębów jest formą próchnicy wywoływaną przez bakterie znajdujące się w ślinie i płytce nazębnej, które wytwarzają kwas niszczący szkliwo zębów. Szkliwo jest najtwardszą substancją w ludzkim ciele i chroni leżącą poniżej zębinę przed uszkodzeniem. Jeśli wytworzy się zbyt dużo szkodliwych kwasów, bakterie wnikną głęboko w zmianę próchnicową (dziurę lub obszar, w którym występuje utrata struktury zęba) i spowodują, że z czasem będzie się powiększać, aż stanie się wystarczająco duża, aby można ją było zobaczyć gołym okiem.

Wskazówki i porady dotyczące lepszej pierwszej wizyty u dentysty

Aby pierwsza wizyta Twojego dziecka u dentysty była mniej przerażająca, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci się do niej przygotować.

  1. Upewnij się, że dziecko myje zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem przez dwie minuty za każdym razem,
  2. Upewnij się, że dziecko szczotkuje wszystkie powierzchnie zębów, w tym język, wnętrze policzków i ust,
  3. Warto zachęcić dziecko do używania nici dentystycznej raz lub dwa razy dziennie, aby cząstki jedzenia nie zalegały na powierzchni zębów i nie powodowały próchnicy lub choroby dziąseł,

Co rodzice mogą zrobić, aby przygotować się do pierwszego spotkania dziecka z dentystą?

Niektóre z rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby przygotować się do pierwszej wizyty dziecka u dentysty, to głównie znalezienie najbliższego dentysty i umówienie się na wizytę, dowiedzenie się o cenie usług i metodzie płatności, czy dentysta bierze ubezpieczenie. Upewnij dziecko o tym, co będzie się działo podczas wizyty i powiedz mu, czego powinno się spodziewać. Lekarz stomatolog pewnie to zrobi, ale możesz powiedzieć dziecku, aby ograniczyć słodycze przed i bezpośrednio po wizycie. Co jeszcze warto wiedzieć i jakie kroki podjąć, aby Twoje dziecko wspominało ten czas dobrze?

Jako rodzic musisz zadbać o to, aby Twoje dziecko było przygotowane do wizyty u dentysty.

  • Upewnij się, że dziecko szczotkuje zęby dwa razy dziennie i nitką raz dziennie.
  • Dziecko powinno myć zęby fluoryzowaną pastą do zębów, która zawiera mniej niż 1000 ppm fluoru.
  • Po szczotkowaniu dziecko powinno wypłukać usta wodą, aby usunąć wszelkie resztki jedzenia lub bakterie

Artykuł powstał na podstawie https://anurexinfo.pl/stomatologia.

Może Ci się również spodoba