Domek na drzewie z płyty HDF

Domek na drzewie to marzenie wielu dzieciaków, a okazuje się, że całkiem łatwo można go stworzyć za pomocą takich materiałów jak na przykład płyta HDF. Jednak pierwszym krokiem do zbudowania takiego domku jest znalezienie odpowiedniego drzewa. Musi być ono naprawdę wytrzymałe i posiadać wyraźną gałąź w kształcie litery “Y”. Poza tym w takich konstrukcjach najlepiej sprawdzą się twarde odmiany drewna, takie jak dąb, klon i hikora.

Mając już wybrane odpowiednie drzewo, warto przygotować plan pracy. Roboty zaczynają się od zmierzenia wysokości od ziemi do miejsca ustawienia platformy. Na planie muszą znaleźć się także ściany i poręcze, które zapewnią dodatkowe bezpieczeństwo dla przyszłych mieszkańców domku na drzewie.

Prace nad fundamentami zaczynają się od ustawienia słupków 4 x 4 na betonowych blokach pokładowych, łączonych ze sobą za pomocą taśm 2 x 8. Następnie pozostaje już tylko dołączyć legary podłogowe do drzewa. Po wywierceniu otworów dobrze jest użyć klucza udarowego do dokręcenia śruby. Użyte przy tym śruby powinny mieć co najmniej 6 cali długości. Następnie dodaje się pozostałe legary podłogowe w odległości 16 cali od środka.

Kiedy legary będą już na miejscu, należy dodać tak zwane wieszaki do legarów używając młotka i 1-calowych ocynkowanych gwoździ. Potem używając piły ukośnej trzeba przyciąć krótsze słupki 4 x 4 na stężenia kątowe. Wsporniki dodadzą fundamentowi dodatkowej stabilności.

Słupki przyciąć należy pod kątem 45 stopni. A każde stężenie kątowe powinno mieć około 2 stóp długości. Mocuje się je do słupka fundamentowego za pomocą 3-calowych gwoździ. Gdy jest to już zrobione, pozostaje połączenie desek tarasowych z platformą za pomocą 2-calowych gwoździ drewnianych. Przy czym koniecznie trzeba pamiętać, aby zmierzyć każdy kawałek, ponieważ trzeba będzie przyciąć wokół drzewa i słupków, aby je dopasować.

Szkielet ścian szczytowych montuje się od podłogi do krokwi używając przy tym kołków rozporowych 2 x 4. Po ich zamocowaniu można usunąć tymczasowe kołki 2 x 4. Mając zamontowane ściany, można zająć się instalacją sidingu. Siding mocuje się przy użyciu gwoździarki i gwoździ ramowych 2 3/8 cala. Przybija się go do ścian szczytowych, a nadmiar drewna usuwa się przy pomocy piły tłokowej.

Może Ci się również spodoba