Gruczolak prostaty i jego leczenie
Przy każdym schorzeniu, jakie może pojawić się u człowieka, tym, do czego się dąży, to jak najszybsze wyleczenie i wrócenie do normalnego życia. Tak samo sprawa ma się, kiedy dochodzi do przerostu prostaty i konieczne jest podjęcia się leczenia. Jeżeli chory zastanawia się, jak wybrać sposób leczenia gruczolaka prostaty, odpowiedź jest prosta – pod nadzorem lekarza, gdyż tylko on będzie wiedział, jaką metodę najlepiej wdrożyć.
Nie na własną rękę
Gruczolak prostaty to nic innego jak jego przerost, który objawia się problemami z oddawaniem moczu, rzadko kiedy także krwawieniem z dróg moczowych. Najczęściej dotyczy mężczyzn, którzy ukończyli 50. rok życia.
Częstym następstwem przerostu prostaty jest infekcja układu moczowego. Już pierwsze oznaki problemów z oddawaniem moczu powinny skierować do lekarza, który zleci odpowiednie badania i zdecyduje o tym, w jaki sposób będzie ono leczono. Nie należy leczyć się na własną rękę ani też bagatelizować objawów.
Sposoby leczenia
Istnieje kilka różnych metod leczenia gruczolaka prostaty. Ich wybór zależny jest od tego, jak szybko nastąpiło zdiagnozowanie przerostu tego narządu, czy nie pojawiła się także infekcja układu moczowego. Leczenie może mieć charakter zachowawczy, jednak zdarzają się przypadki, kiedy konieczne okazuje się wykonanie zabiegu chirurgicznego.
Leczenie farmakologiczne
Stosowanym najczęściej leczeniem jest to z wykorzystaniem preparatów farmakologicznych. Wśród nich najczęściej przepisuje się tak zwane a-blokery, ich zadaniem jest blokowanie odpowiedni receptor, rozluźnić mięśnie gładkie układu moczowego oraz – co najważniejsze – ułatwić choremu oddawanie moczu. Preparaty te w ciągu kilku miesięcy hamują rozmiaru gruczołu krokowego.
Metody małoinwazyjne
Gdy potrzebne jest „mocniejsze” leczenie, lekarz zalecić może zastosowanie metody małoinwazyjnej – są nimi zabiegi laserowe, które różnią się od siebie używaną wiązką lasera i techniką.
Najpopularniejszym zabiegiem jest wykonanie przezcewkowej koagulacji laserowej – w ten sposób tworzy się martwicę zakrzepową w obrębie gruczołu krokowego. Taki zabieg wiąże się jednak bardzo często z wystąpieniem powikłań, na przykład podrażnienia dróg moczowo-płciowych i długiego cewnikowania po wykonaniu zabiegu.
Do wykorzystywanych metod małoinwazyjnych w leczeniu gruczolaka prostaty zalicza się także zabiegi z użyciem energii cieplnej.
Operacja
W przypadku znacznego przerostu prostaty i uporczywego zalegania moczu w pęcherzu moczowym konieczna staje się operacja. Leczenie tą metodą obejmuje operacje takie jak: przezcewkowa resekcja prostaty, zapłonowa resekcja gruczolaka prostaty, przecewkowe nacięcie gruczołu krokowego.
Najnowsze komentarze