Czym może być spowodowany ból krzyża promieniujący do nóg?

Czym może być spowodowany ból krzyża promieniujący do nóg?

Ból pleców jest częstą dolegliwością i główną przyczyną niepełnosprawności zawodowej. Może w równym stopniu dotykać mężczyzn i kobiety, począwszy od łagodnego bólu trwającego kilka dni do intensywnego, przewlekłego bólu trwającego tygodniami. Chociaż często jest to spowodowane napięciem mięśni i normalnym zużyciem ciała, ból pleców może być również objawem poważniejszych stanów. W niektórych przypadkach ból pleców może rozciągać się na inne obszary ciała, w szczególności na nogi. Promieniujący ból jest zwykle odczuwany od dolnej części pleców i ma tendencję do promieniowania do pachwiny, pośladków i górnej części uda, ale rzadko schodzi poniżej kolana.

Niestety mózg nie potrafi określić konkretnego źródła bólu, dlatego dokładny wywiad i badanie fizykalne przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę od kręgosłupa pomogą zdiagnozować źródło problemu. Jednak najczęstszym rodzajem bólu jest rwa kulszowa.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa charakteryzuje się do bólem pleców spowodowanym problemem nerwu kulszowego. Jest to duży nerw biegnący od dolnej części pleców do tylnej części każdej nogi. Ból jest często spowodowany przepukliną dysku lub naciągnięciem mięśni i pojawia się kiedy coś rani lub naciska na nerw kulszowy, co powoduje przeszywający ból w dolnej części pleców, który rozprzestrzenia się na biodro, pośladki i nogę. Jeśli podejrzewasz u siebie rwę, spokojnie – aż 90% osób zdrowieje bez konieczności poddawania się operacji. Stan pacjenta zwykle poprawia się po odpowiednim odpoczynku i zabiegach fizjoterapeutycznych. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj bólu ma tendencję do cyklicznego pojawiania się i znikania, a do tego charakteryzuje się zmienną intensywnością.

Przepuklina lędźwiowa dysku

Przepuklina dyskowa, zwana również ,,wypadającym dyskiem’’ spowodowana jest osłabieniem właściwości amortyzujących jądra miażdżystego, co powoduje przemieszczanie się centralnej części dysku. Wywiera to nacisk na nerw rdzeniowy, co powoduje silny ból, drętwienie, a często też osłabienie odruchów w kolanie, osłabienie mięśni nóg i kompresję rdzenia kręgowego. Zabiegi różnią się w zależności od stopnia uszkodzenia. W drobnych przypadkach lekarze mogą zalecić odpoczynek, leki przeciwbólowe, a czasami akupunkturę. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku tygodni, lekarz może zalecić fizjoterapię lub operację.

Zespół gruszkowaty

Mięsień gruszkowaty to płaski, przypominający taśmę mięsień znajdujący się w pośladkach w pobliżu górnej części stawu biodrowego. Mięsień gruszkowaty pomaga ustabilizować staw biodrowy oraz unosi i obraca udo. Zespół gruszkowaty to zaburzenie neurologiczne, które występuje, gdy mięsień gruszkowaty ściska nerw kulszowy. Typowe objawy podczas tej przypadłości obejmują: ból sięgający do dolnej części nogi, mrowienie, drętwienie pośladków. Leczenie polega na łagodzeniu bólu i unikaniu czynników wywołujących ból, takich jak określone pozycje siedzące i forsowna aktywność fizyczna. Operacja jest tutaj ostatecznością, ale może być wymagana w ciężkich przypadkach.

Zapalenie pajęczynówki

Pajęczynówka to błona chroniąca nerwy rdzenia kręgowego. Zapalenie lub podrażnienie pajęczynówki może powodować zaburzenie bólowe. W wielu przypadkach osoby z zapaleniem pajęczynówki odczuwają ból w dolnej części pleców i nogach, skurcze mięśni, a także dysfunkcję jelit lub pęcherza moczowego. Chociaż nie ma skutecznego lekarstwa na zapalenie pajęczynówki, leczenie koncentruje się na leczeniu bólu, dlatego najczęściej lekarz przypisuje leki przeciwbólowe lub zaleca zabiegi fizjoterapeutyczne i ćwiczenia. Operacja nie jest zalecana w przypadku tego schorzenia, ponieważ może zwiększać ryzyko tworzenia się tkanki bliznowatej.

 

Może Ci się również spodoba