Fibromialgia – ku rozpoznaniu!

Choroby tkanki łącznej zawsze wiążą się z licznymi problemami diagnostycznymi. Fibromialgia nie jest w tym odosobnioną jednostką. Zwłaszcza, że choroba ta była znana wąskiemu gronu odbiorców. Zmiana dokonała się po wyznaniu sławnej piosenkarki – Lady Gagi. Ujawnienie swoich problemów przez Królową Popu skutkowało zwróceniem uwagi na problem, który do tej pory był często bagatelizowany zarówno przez lekarzy jak i przez pacjentów.

Proces diagnostyczny

Diagnozowanie fibromialgii składa się z kilku etapów. Początkowo zawsze warto wykonać badanie przesiewowe w kierunku Przewlekłego Bólu Uogólnionego. Badanie to polega na zastosowaniu kwestionariusza FibroDetect lub Fibromyalgia Survey Questionnaire dzięki, którym lekarz będzie mógł zorientować się co do toru diagnostycznego. W dalszym etapie należy wykluczyć chorobę, która może tłumaczyć występujące objawy. W tym celu pobierane są badania z krwi, które ocenią morfologie, OB, CRP, CPK, TSH. Wykluczenie innych chorób ma kluczowe znaczenie dla postępowania diagnostycznego w fibromialgii, ponieważ nie istnieje żaden marker biochemiczny, który byłby swoisty dla tej choroby. Następnym etapem jest wypełnienie kwestionariuszy SSS i WPI. Narzędzia te oceniają odpowiednio nasilenie objawów oraz rozległość bólu. Dodatkowo powinno wystąpić zmęczenie lub zaburzenia snu a wszystkie objawy występować od ponad 3 miesięcy. Należy podkreślić, że rozpoznanie fibromialgii jest ważne niezależnie od innych chorób, na które cierpi pacjent.

Czy to rzeczywiście fibromialgia?

Rozpoznanie różnicowe może przynieść sporo problemów. Objawem osiowym w omawianej chorobie jest przewlekły ból. W wielu medycznych przypadłościach jak zapalne choroby reumatyczne, choroby endokrynologiczne, czy nowotwory mogą przyczyniać się do występowania przewlekłego bólu i zmęczenia. Dodatkowo należy brać pod uwagę działania nieporządane leków. Statyny, inhibitory aromataza czy bisfosfoniany potrafią generować dolegliwości bólowe. Jeżeli lekarz uzna, że w naszym przypadku wina jest po stronie leku to należy go odstawić. Najczęściej będzie to obecne w przypadku przyjmowania statyn – powszechnie stosowanej grupy leków, która obniża stężenie cholesterolu we krwi.

Diagnoza i leczenie.

Niestety diagnozowanie fibromialgii jest długim procesem, który wymaga zaangażowania ze strony lekarza jak i pacjenta. Przede wszystkim jednak wymaga wrażliwości. Pacjenci cierpiący na tę podstępną chorobę mogą być potraktowani lekceważąco, co przekłada się na aktualne sytuacje gdzie rozpoznanie fibromialgi stawiane jest zdecydowanie zbyt późno.

 

Może Ci się również spodoba