Na ratunek stawom

Po stawie pływa…

Stawy – ma je każdy z nas w swoim ciele. Najczęściej słyszy się o nich wtedy, gdy mają one jakieś dolegliwości bólowe, czy wiemy jednak czym one są i do czego służą?
Są to występujące u stawonogów i kręgowców, ruchome połączenia między składnikami szkieletu. Podobnie jak w łożyskach różnego rodzaju maszyn, największym problemem stawów jest siła tarcia. Na szczęście, nasz organizm jest na tyle sprytny, że wyposażył powierzchnie stawowe kości w chrząstkę szklistą, będącą niesamowicie odporną na ścieranie. Gdyby nie chrząstki, nasze stawy ulegałyby uszkodzeniom dużo częściej, a w bezpośredniej konsekwencji przełożyłoby się to na utratę mobilności człowieka, a to z kolei na skrócenie jego życia, wszak człowiek pozbawiony mobilności nie może pracować, polować, ani nawet pożywić się samodzielnie – stawów potrzebujemy do większości czynności, wydających się nam na co dzień nieistotnymi i prozaicznymi.

Gdy zaboli

Jako że każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu porusza się i wykonuje jakąś pracę, ból stawów jest dolegliwością, która występuje u nas dość często. Warto pamiętać, że sam ból nie jest jeszcze chorobą a jedynie jej objawem, a lista jego potencjalnych przyczyn może być bardzo długa. Jeśli leczenie bólu nie przynosi rezultatu po kilku dniach, w okolicy stawu pojawia się obrzęk, a temperatura ciała podnosi się znacznie trzeba wtedy czym prędzej udać się do lekarza.

Nasze kolana, nadgarstki, biodra, palce i barki to stawy, które są najczęściej narażone na ból. W przypadku bólu konkretnego stawu, jeśli towarzyszy mu zaczerwienienie, opuchlizna czy zesztywnienie, najprawdopodobniej doszło do urazu. Jeśli z kolei ból towarzyszy nam od pewnego czasu (tak zwany ból przewlekły) i rozkłada się na klika stawów, nie można wykluczyć, że stoi za nim choroba.

Doraźna pomoc

Jednym z najstarszych i najłatwiejszych domowych sposobów na bóle stawów i kości są okłady ciepłe lub zimne. Trzeba samemu stwierdzić, co przynosi nam większe ukojenie. Do okładów stosuje się różnego rodzaju kompresy, lub dostępne do nabycia w aptekach okłady żelowe, które można chłodzić w lodówce bądź nagrzewać w gorącej wodzie. Przydać mogą się też proste, tradycyjne okłady z lodu, zwłaszcza wtedy, gdy nasze stawy zostały narażone na przeciążenie, na przykład jako efekt kontuzji nabytej podczas uprawiania sportu, a także ciepły termofor (na rynku dostępne są różne rodzaje termoforów, jednak najpopularniejsza jest w tym przypadku wciąż klasyka, czyli termofor napełniany wodą).

Jeżeli ból jest bardzo silny i nie jesteśmy w stanie go znieść, nie ma co się męczyć – warto wówczas posiłkować się dostępnymi bez recepty lekarstwami przeznaczonymi na dolegliwości bólowe stawów i kości. Dodatkowo, powinniśmy pamiętać że również prawidłowy poziom odpowiednich substancji (witamin, minerałów) w naszym organizmie może przyczynić się do lepszej kondycji naszych aparatów ruchu.

Jeśli w inwentarzu naszego domu czy mieszkania znajduje się wanna, dobrym rozwiązaniem mogą być również kąpiele – w zależności od rodzaju bólu, mogą być one w ciepłej lub zimnej wodzie (niektórzy sportowcy w ramach procesu regeneracji zażywają wręcz kąpieli lodowych!).

 

Może Ci się również spodoba