Czynniki wywołujące alergię na pyłki

Osoby, dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają uporczywych i męczących objawów spowodowanych przez drażniące alergeny.

Dla alergików szczególnie ważną rolę odgrywa kalendarz pylenia, który jest w miarę stały i dzięki któremu jesteśmy w stanie dowiedzieć się co powoduje u nas uczulenie. Głównym czynnikiem wpływającym na alergię jest pogoda – to od niej wiele zależy. Uczulenia mogą pojawić się już bowiem w styczniu, dlatego tak ważne jest śledzenie kalendarza pylenia. Czynniki wywołujące alergię na pyłki, to głównie pylące rośliny. Gatunki roślin, które wytwarzają alergeny kwitną w każdym roku mniej więcej o tej samej porze, dlatego mamy odrobinę czasu na idealne przygotowanie do alergii. W naszym kraju największym problemem są trawy, które wywołują objawy uczulenia aż u 60% alergików. Alergii na trawy towarzyszy zazwyczaj równie popularne uczulenie na zboża, zwłaszcza na pyłki kukurydzy oraz żyta.

Objawy uczulenia pojawiają się również często z powodu pylenia pyłków chwastów. Warto wiedzieć, że właśnie katar sienny jest jednym z głównych objawów alergii na pyłki drzew. Już na początku lutego zaczynają pylić niektóre gatunki drzew, ale szczyt stężenia pyłków w powietrzu ma miejsce dopiero w pierwszej połowie kwietnia. W tym czasie pyłki wywołują symptomy alergicznego zapalenia nosa i oczu, a nawet może dojść do zapalenia oskrzeli. Do drzew, które najczęściej wywołują alergię możemy zaliczyć następujące pyłki: leszczyny, olchy, brzozy, dębu, wierzby czy też topoli. Po pierwszym najsilniejszym pyleniu następuje chwila przerwy dla osób cierpiących na alergię. Natomiast już od połowy maja aż do końca czerwca ma miejsce okres pylenia traw i właśnie wtedy, większość alergików doświadcza uciążliwych symptomów uczulenia. W lecie pylą również chwasty, których największe stężenie przypada na sierpień i początek września.

Warto jednak wiedzieć, że wyniku zmian w nasłonecznieniu, temperaturze czy nawet opadach atmosferycznych może jednak dojść do opóźnienia bądź przeciwnie – przyspieszenia wegetacji roślin. Objawy alergii na pyłki najczęściej powodują pyłki traw: kupkówki pospolitej, kostrzewy czerwonej, mietlicy, tymotki łąkowej, tomki wonnej, życicy trwałej, wiechliny łąkowej czy żyta. Natomiast do uczulających chwastów możemy zaliczyć pyłki: pokrzywy, pomurnika lekarskiego, bylicy pospolitej, babki zwyczajnej, komosy czy też szczawiu. Leczenie alergii nie należy do tych najprostszych, jednak istnieją sposoby na zminimalizowanie jej uporczywych objawów.

Może Ci się również spodoba