Angina wirusowa – przyczyny, objawy i leczenie

Angina jest zwykle kojarzona ze stosunkowo nieszkodliwą chorobą wieku dziecięcego. Może jednak wystąpić również u dorosłych i nie należy jej lekceważyć, ponieważ powikłania w jej wyniku są czasami bardzo niebezpieczne. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać dusznicę bolesną, czym ją leczyć i kiedy udać się do lekarza.
Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej spowodowane infekcją lub podrażnieniem. Wbrew obiegowym opiniom choroba ta jest najczęściej wywoływana przez wirusy, a tylko około 10-15% dławicy u dorosłych ma etiologię bakteryjną (jeszcze rzadziej grzybiczą) i wymaga antybiotykoterapii. Jak więc odróżnić dusznicę bolesną ropną od wirusowej?
Objawy anginy wirusowej.
Angina wirusowa lub wirusowe zapalenie gardła zaczyna się od początkowego uczucia osłabienia, bólu mięśni i stawów oraz nieprzyjemnego uczucia drapania w gardle. Z biegiem czasu pojawia się umiarkowany ból gardła, ale jest to objaw subiektywny i czasami może być szczególnie dokuczliwy. Gardło jest zwykle zaczerwienione, a migdałki podniebienne mogą być nieznacznie powiększone, ale bez paciorkowców bakteryjnych charakterystycznych dla dusznicy bolesnej. W przypadku wirusowego zapalenia gardła zwykle występuje stan podgorączkowy (temperatura ciała wynosi 36,7 – 38,0 ° C). Czasem temperatura ciała wcale nie wzrasta, a gorączka jest jeszcze rzadsza (temperatura powyżej 38,0°C). Objawy wirusowe i kaszel są bardzo częste w dławicy wirusowej.
Leczenie – jak leczyć anginę wirusową?
Pacjent z wirusowym zapaleniem gardła powinien być leczony objawowo. Tutaj doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju domowe środki, które pomogą złagodzić ból gardła. Możesz pić gorącą wodę z miodem itp. lub wypłukać gardło solą do płukania gardła. Konieczne jest, aby nie połykać płukania solnego. Zalecamy picie dużo zimnych (ale nie lodowato zimnych) napojów i unikanie pikantnych potraw. W aptece można kupić również pastylki do ssania, spraye do gardła lub gotowe płukanki. Dostępne są również dostępne bez recepty syropy i aerozole na kaszel, które zmniejszają błonę śluzową nosa. Nie należy jednak obniżać stanu podgorączkowego, ponieważ jest to naturalna reakcja obronna organizmu. Przyjmowanie paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen) jest zalecane tylko w przypadku szczególnie złej tolerancji podwyższonej temperatury lub bólu głowy. Oczywiście najkorzystniejszą metodą radzenia sobie z tą konkretną chorobą jest odpoczynek, duża ilość snu i zdrowe odżywianie. Pamiętaj, że antybiotyki nie są skuteczne w przypadku infekcji wirusowych. Jednak zastosowanie antybiotyku może być konieczne, jeśli w wyniku wirusowego zapalenia gardła rozwinie się infekcja bakteryjna, dlatego szczególnie ważne jest częste mycie rąk i unikanie dużych skupisk ludzi
Najnowsze komentarze