Aromaterapia w historii ludzkości

Aromaterapia to sposób leczenia za pomocą zapachów, część medycyny alternatywnej, z której człowiek korzysta od kilku tysięcy lat. Wspaniała moc olejku lawendowego, cedrowego czy miętowego jest znana kolejnym pokoleniom, ale od czego to wszystko się zaczęło? Człowiek, istota z natury swojej ciekawa, była w stanie zorientować się, że niektóre zapachy mają na niego pozytywny wpływ. Jak zaczęła się historia i co sprawiło, że dotarła do tego puntu – o tym poniżej.

Wielowiekowe leczenie olejkami

Samo pojęcie „kilka tysięcy lat” to termin obejmujący sporo czasu, jednak nie jest dość konkretny, gdyż używania tej metody leczenia sięga naprawdę czasów starożytnych. W całej historii można wymienić kilka jej momentów, gdy jako alternatywa w leczeniu aromaterapia okazała się być niezastąpiona.

Jak udało się tego dowieść, z leczniczej mocy olejków eterycznych czerpała już Kleopatra w starożytnym Egipcie, która używała olejku różanego do niwelowania dokuczających jej bólów głowy. Kleopatra stosowała również kąpiele z różnych ziół i mleka. Królowa Hatszepsut zaś wysłała specjalnie flotę po drzewka kadzidlane, by z nich pozyskać olejki.

Jeżeli chodzi o użycie terminu „aromaterapia”, po raz pierwszy skorzystał z niego w latach 20. XX wieku francuski chemik Rene Gattefosse, badający wówczas właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne wybranych olejków eterycznych. Odkrył między innymi, że to olejek z lawendy pomógł w walce z epidemią cholery.

Gdy już o tym mowa, krótka historia aromaterapii nie może nie ująć momentu, gdy to olejek lawendowy – jeden z najbardziej znanych olejków eterycznych – wykorzystywany był podczas I wojny światowej do przemywania ran żołnierzy. Dowiedziono wówczas, że ma on działanie antyseptyczne, do tego przyspiesza gojenie się ran i poparzeń. Stosowano były również podczas II wojny światowej.

W latach 50. XX wieku zaprezentowano sposób łączenia olejków eterycznych wraz z masażem. Od tamtej pory poświęca się terminowi aromaterapii i jej wpływowi na zdrowie człowieka coraz więcej badań i naukowych publikacji, rozwija się także sektor gospodarki opierający na korzystaniu z olejków eterycznych – branża kosmetyczna.

Historia a współczesność

Mimo wiekowego wykorzystywania olejków eterycznych nie widać na razie, by nastąpiła rezygnacja z tej alternatywy leczenia. Kolejne badania wykazują bowiem, że poza działaniem relaksującym, kojącym olejki eteryczne są skuteczną bronią w walce z dolegliwościami takimi jak bóle głowy, trądzik, bóle stawowe.

Może Ci się również spodoba