Odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny, badania, leczenie i profilaktyka

Odmiedniczkowe zapalenie nerek, to schorzenie, które powoduje szereg nieprzyjemności. Najczęstszą przyczyną jest zakażenie bakteriami E.coli. Odmiedniczkowe zapalenie nerek jak postawić diagnozę wie najlepiej lekarz, do którego należy się zgłosić w przypadku pojawienia się typowych dla tego schorzenia objawów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach tego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek

Typowe objawy towarzyszące omawianemu schorzeniu to:

  • bóle pleców w okolicy nerek,
  • trudności i dyskomfort w czasie oddawania moczu: pieczenie, ból, świąd,
  • bóle głowy.

W przypadku odczuwania podobnych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Odpowiednie leczenie podjęte wcześnie jest bardzo ważne. Warto o to zadbać, aby nie narazić się na zagrożenia. W skrajnych przypadkach, przeszczep nerki może okazać się niezbędny. Aby uniknąć podobnych doświadczeń, nie bagatelizuj objawów typowych dla odmiedniczkowego zapalenia nerek i zgłoś się do lekarza.

Diagnoza i leczenie

W postawieniu odpowiedniej diagnozy, bardzo ważne są wyniki badań. Najczęściej pacjent poddawany jest badaniom ogólnym moczu, ważne są także badania badania obrazowe układu moczowego oraz posiew. Dzięki wynikom lekarz może postawić trafną diagnozę i zaplanować leczenie pacjenta. Najczęściej stosowane są antybiotyki. W leczeniu odmiedniczkowego zapalenia nerek bardzo ważne jest to, aby odnaleźć przyczynę oraz skutecznie ją usunąć. Znaczenie ma także zahamowanie postępowania schorzenia.

Sposoby na zapobieganie odmiedniczkowego zapalenia nerek

Schorzenie, jakim jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, nie należy do doświadczeń, które warto przeżyć. Jeśli chcesz go uniknąć, zastosuj odpowiednie działania profilaktyczne, które w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko wystąpienia uciążliwego schorzenia. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią higienę, szczególnie okolic intymnych. Warto także nawadniać organizm oraz spożywać produkty, które posiadają w swoim składzie dobroczynną żurawinę. Te sposoby nie dadzą Ci stuprocentowego bezpieczeństwa, ale znacznie obniżają ryzyko wystąpienia odmiedniczkowego zapalenia nerek. Z pewnością więc warto pamiętać o ich zastosowaniu na co dzień.

Podsumowanie

Powodem odmiedniczkowego zapalenia nerek, jest najczęściej zakażenie bakterią E.coli. Schorzenie powoduje charakterystyczne objawy, jeśli je odczuwasz, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista na podstawie wyników badań dobierze odpowiednie środki leczenia, polegające na usunięciu przyczyny zakażenia oraz zahamowania postępowania schorzenia. Warto stosować działania profilaktyczne, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia odmiedniczkowego zapalenia nerek.

 

Może Ci się również spodoba