Zdrowo i sportowo
Z kulturą fizyczną na Ty
Temperatura powietrza w ostatnim czasie stale wzrasta, pomimo przelotnych deszczy, robi się coraz cieplej. Dni stają się dłuższe, słońce towarzyszy nam przez więcej godzin i aż zachęca, by zrzucić warstwę czy dwie ubrań. Jeśli w obliczu tak sprzyjających warunków pogodowych chcemy wyglądać po prostu dobrze, a nasza forma przypomina bardziej formę na ciastka i na oponie znajdującej się na brzuchu powoli przestaje być widoczny bieżnik czas zdecydować się na jakiś trening.
Do wyboru, do koloru
Tak właściwie, to każda forma aktywności fizycznej wpływa bezpośrednio na nasza budowę. Oczywiście, są takie ćwiczenia czy dyscypliny sportu, które na redukcję tkanki tłuszczowej i budowę tkanki mięśniowej wpłyną dużo szybciej, jednak nie każdy jest gotów psychicznie i fizycznie do tego, by zapisać się na przykład na treningi boksu tajskiego, zwanego również sztuką ośmiu kończyn. Mimo, iż jest to wspaniała sztuka walki z tradycją sięgającą dawnych czasów, to rygor treningów, wszechobecny ciągle ból wynikający ze sparingów czy ćwiczeń technik, oraz zakwasy sprawiają, że mimo iż każdy może spróbować, to nie jest to wybór dla każdego.
Modne treningi w modnych lokalizacjach
Coraz więcej siłowni oraz tak zwanych crosshouse, poza możliwością odbywania tam treningów wedle własnego zamysłu, proponuje również zajęcia fitness w rozmaitej postaci. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, którym ciężko zmotywować się samym w trakcie treningów indywidualnych. Czym właściwie jest i skąd pochodzi ta nazwa?
Fitness pochodzi od „fit”, słowa z języka angielskiego, które oznacza, że ktoś jest w formie. Idąc dalej tym tropem, można śmiało wydedukować, że zajęcia fitness mają na celu doprowadzenie nas do dobrej kondycji fizycznej, naszej szczytowej (przynajmniej w danym momencie życia) formy.
Trochę historii – fitness i zdrowie
Początków fitnessu można szukać przy powstaniu aerobiku, czyli pewnej formy gimnastyki rekreacyjnej. Cały boom na zajęcia fitness zaczął się w Stanach Zjednoczonych. Za ojca tej aerobiku uważa się doktora Kennetha Coopera, będącego w latach siedemdziesiątych lekarzem w NASA. Pracował on nad wieloma programami treningowymi, których zadaniem miało być poprawienie kondycji kosmonautów Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA). Doktor Cooper przeprowadził wiele rozmaitych badań, które pozwoliły mu stworzyć odpowiedni programu, pozwalający osiągnąć zamierzone efekty. Jego badania dały zalążek obecnie znanej formie fitnessu, a ten z kolei rozwinął się od tamtego czasu niesamowicie, co chwilę powstają nowe formy zajęć, a każda z nich w jakiś sposób różni się od do tej pory istniejących, co sprawia, że mamy w czym wybierać.
Do najpopularniejszych form zajęć należą między innymi nazywany lekkim aerobikiem Low Impact Aerobik (polega to najczęściej na nauce pewnego układu choreograficznego pokazywanego przez trenera, typowa dla niego jest mała, bądź wręcz intensywność wykonywanych ćwiczeń i stałe utrzymywanie kontaktu z podłożem przez jedną stopę), nieco dynamiczniejszy Hi Impact Aerobik (wykonywany układ jest dużo intensywniejszy, wykonuje się go w szybkim tempie, nierzadko w akompaniamencie podskoków), czy zajęcia typu Fat Burning (zajęcia tego typu są ukierunkowane typowo na spalanie tkanki tłuszczowej, ze względu na wysoką intensywność – układy nie są szczególnie skomplikowane, co wynika niejako z kwestii bezpieczeństwa). Każdy znajdzie coś dla siebie!
Najnowsze komentarze