Owulacja i zapłodnienie w skrócie

Cykl owulacji i zapłodnienia

Biologia opisuje zapłodnienie jako połączenia dwóch komórek rozrodczych, czyli gamet, co skutkuje powstaniem komórki o nazwie zygota. W przypadku ludzi musi dojść do połączenia plemnika z komórką jajową. Prościej rzecz ujmując chodzi tutaj o wprowadzeniu nasienia do pochwy kobiety. Aby zapłodnienie było możliwe, do wytrysku nasienia do pochwy powinno dojść w czasie owulacji.
Owulacja występuje w połowie tak zwanego cyklu menstruacyjnego jeśli cykl wynosi 28 dni i kobieta ma regularne miesiączki. Początek owulacji przypada zazwyczaj czternaście dni przed miesiączką. Dochodzi wówczas do pęknięcia pęcherzyka Graafa w jajniku, komórka jajowa się uwalnia i czeka w jajowodach na zapłodnienie, przez okres 24 godzin, najdłużej 48 godzin. Jeśli w tym czasie plemniki trafią do jajeczka, jest duża szansa na zapłodnienie. Wcześniej jednak muszą przebyć niełatwą drogę do celu.

Kiedy może dojść do zapłodnienia?

Plemniki są w stanie przeżyć w pochwie kobiety aż 72 godziny. Natomiast komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez maksymalnie 48 godzin. Oznacza to, iż w jednym cyklu menstruacyjnym do zapłonienia może dojść przez 5 dni.
Zapłodnienie w znacznej mierze przypadków nie daje żadnych objawów. Niektóre kobiety odczuwają ból implantacyjny, jest to jednak nieczęsta sytuacja. Taki ból odczuwa się w dole brzucha, przypomina nieco ból zapowiadający zbliżającą się miesiączkę. Poza tym kobieta może również doznać plamienia implantacyjnego.
Czasami można pomylić miesiączkę z implantacją. Jak je odróżnić? Krwawienie po implantacji jest mniej obfite, krótsze i nie pojawiają się w nim skrzepy krwi. Takie plamienie trwa zazwyczaj jedynie dwa dni. Dzięki tym cechom można odróżnić te dwa rodzaje krwawienia.

Podsumowanie – zdrowie kobiety

Poczęcie nowego człowieka to piękna, ale również skomplikowana sprawa wymagająca odpowiedniego przygotowania. Osobom, które starają się o potomstwo pomocna okaże się wiedza na temat cyklu owulacyjnego. Dzięki odpowiednim wyliczeniom można określić czas, który jest najlepszy dla zapłodnienia. Warto więc poświęcić chwilę na to, aby dokonać stosownych obliczeń i przygotować się odpowiednio. Ten najwłaściwszy czas to oczywiście owulacja. Podczas jednego takiego cyklu kobieta może zostać zapłodniona przez 5 dni. Jest to sporo czasu, warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze udaje się za pierwszym razem. Nie trzeba się jednak stresować, ponieważ może to utrudniać zajście w ciąże.

Może Ci się również spodoba