Co o twoim zdrowiu mówią twoje stopy?

Czy wiesz nasze stopy kryją w sobie receptory, którymi można zadziałać na inne organy? To także oznacza, że jeśli w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego, to właśnie palce, pięty i śródstopie mogą dać znać o tym odpowiednio wcześniej!

Dolegliwości stóp i całego ciała – od dołu do góry

Najczęstszym problemem ze skórą stóp jest przesuszenie, o czym może świadczyć mrowienie w stopach. Jeśli poczujesz, że podbicia swędzą i lekko drżą, zastosuj intensywną kurację nawilżającą. Spróbuj też nosić skarpetki z naturalnych i przepuszczających powietrze materiałów.
Gdyby objawy nie ustępowały, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ mrowienie w stopach może świadczyć o niedoborach niektórych składników w diecie: magnezu, potasu, elektro litów, a nawet być pierwszym zwiastunem cukrzycy albo kłopotów z tarczycą.
Ciekawym zjawiskiem jest migrenowy ból… no właśnie stóp i palców. Niektórzy pacjenci cierpiący na migreny, mają także kłopoty z dolnymi kończynami. Te dodatkowe objawy nazwano „aurami” i sprowadzają się właśnie do uczucia mrowienia w stopach i łydach, a czasem nawet mogą kończyć się całkowitą utratą czucia.

Stopy są bardzo ważne

Skoro stopy tak wiele mogą „powiedzieć o stanie zdrowia”, warto o nie zadbać. Skóra na stopach jest zdecydowanie grubsza niż na innych częściach ciała. Dzięki temu noszenie skarpetek i obuwia nie jest bolesnym doświadczeniem, a chodzenie nie podrażnia – jeśli oczywiście prawidłowo dobierzemy wygodne buty.
Mimo, że naskórek na podbiciu jest mocny, warto o niego dbać. Złuszczanie, ścieranie i nakładanie nawilżających kremów sprawi, że będziesz czuć się świeżo i pięknie, ale wpłynie też bardzo korzystnie na higienę. W ciepłych miesiącach stawiaj na formuły odświeżające i zapobiegające nadmiernemu poceniu się. Zimą i jesienią stawiaj na peelingi, masaże i maski, które wzmocnią naskórek i poprawią krążenie.
Zadbane stopy są mniej podatne na infekcje albo inne dolegliwości, a tych można nabawić się nawet na skutek przepacania lub ucisku. Ściśnięte naczynia krwionośne w stopach mogą mieć zgubny wpływ nie tylko na stan naskórka, ale też całą gospodarkę tlenową twojego organizmu.

 

Może Ci się również spodoba