Szumy uszne: diagnoza, leczenie i profilaktyka.

Jeśli podczas badania zostanie zdiagnozowana przyczyna, leczenie może wyeliminować lub zmniejszyć szumy uszne. W innych przypadkach szumów usznych nie ma specyficznego leczenia, ale można podjąć środki w celu ich zmniejszenia. Kilka środków ostrożności w odniesieniu do środowiska akustycznego może im zapobiec.

SZUMY USZNE: JAKA OCENA MEDYCZNA?

Aby zbadać możliwe przyczyny szumów usznych, lekarz prowadzący kieruje pacjenta do laryngologa. Lekarz oceni charakter szumów usznych i poszuka towarzyszących im objawów:

  • zawroty głowy lub problemy z utrzymaniem równowagi;
  • utrata ostrości słuchu;
  • dokuczliwa nadwrażliwość na dźwięki i hałasy);
  • mdłości lub wymioty;
  • ból ucha;
  • gorączka i dreszcze.

Ocenia on wpływ szumów usznych na życie codzienne, wykorzystując do tego celu kwestionariusz lub wizualne skale dyskomfortu. Lekarz przeprowadzi pełne badanie uszu, nosa i gardła. We wszystkich przypadkach audiometria (pomiar słuchu) jest niezbędna do wykrycia ubytku słuchu.

LECZENIE SZUMÓW USZNYCH.

Jeżeli przyczyna została zdiagnozowana, podejmuje się jej leczenie (np. leczenie infekcji ucha, usunięcie korka woskowinowego, nieprawidłowości w tętnicy lub żyle szyjnej, usunięcie obrzęku). Leczenie to może wyleczyć szumy uszne lub przynajmniej przyczynić się do ich zmniejszenia.
Jeśli zdiagnozowano ubytek słuchu, korzystne jest dopasowanie aparatu słuchowego, co często prowadzi do lepszej tolerancji szumów usznych. Jeśli nie istnieje choroba, która wyjaśnia występowanie szumów usznych (najczęstszy przypadek), pacjent nie może obecnie skorzystać z konkretnego leczenia przeciw szumom usznym. Są jednak rzeczy, których należy unikać i takie, które należy robić, aby zmniejszyć skutki szumów usznych. Jeśli szumy uszne nie ustępują, jeśli wpływają na codzienne życie, powodując stres i niepokój, lekarz może zaproponować:

  • wizytę u psychiatry lub psychologa w celu przeprowadzenia terapii behawioralno-poznawczej: pomaga ona pacjentowi lepiej żyć z szumami usznymi poprzez zmianę jego reakcji i interpretacji na nie;
  • zainstalowanie generatora hałasu noszonego w uchu kilka godzin dziennie przez długi okres (ok. 18 miesięcy): jest to niewielkie urządzenie przypominające protezę, wytwarzające delikatny szum tła, który maskuje szumy uszne, a także pozwala na “przyzwyczajenie się” do szumów usznych, łagodząc tym samym codzienny dyskomfort;
  • leczenie farmakologiczne, które – wyłącznie za radą specjalisty – może obejmować leki anksjolityczne lub antydepresyjne, jeśli szumy uszne wywołują u pacjenta znaczny niepokój lub depresję.

KILKA RAD, JAK ZAPOBIEGAĆ SZUMOM USZNYM.

Aby zapobiec pojawieniu się szumów usznych lub uniknąć ich nasilenia, możesz samodzielnie podjąć kilka kroków. Pozwalają one wyeliminować pewne czynniki, które mogą powodować szumy uszne (urazy akustyczne, zatyczki woskowinowe, przyjmowanie toksycznych leków do ucha).
Chroń swoje uszy przed hałasem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia szumów usznych. Unikaj narażania się na głośny i długotrwały hałas. Ucho uważane jest za zagrożone, gdy hałas przekracza 85 decybeli (co odpowiada hałasowi kosiarki do trawy). Osłabia to ucho wewnętrzne i sprzyja rozwojowi głuchoty i szumów usznych.

Jeśli używasz osobistego odtwarzacza muzyki, oto kilka przydatnych wskazówek:

  • ustaw głośność na połowę maksymalnej możliwej wartości;
  • nie staraj się ukryć dźwięków z zewnątrz swoją muzyką, nie należy regulować dźwięku urządzenia w głośnym otoczeniu;
  • używaj słuchawek dołączonych do odtwarzacza: gwarantują one maksymalną głośność 100 decybeli;
  • granicz czas słuchania.

Jeśli chodzisz na koncerty lub do dyskoteki, zachowaj ostrożność:

  • odsuń się od głośników lub załóż zatyczki do uszu;
  • rób przerwy (30 minut co dwie godziny lub 10 minut co 45 minut);
  • w tym kontekście należy szczególnie unikać nadużywania alkoholu i stosowania leków, które mogą zmieniać percepcję słuchu, może to zmniejszyć odczucie bólu ucha, który jest sygnałem ostrzegawczym podczas słuchania głośnej muzyki.
  • jeśli nie można uniknąć narażenia na głośny hałas, należy nosić odpowiednią ochronę (zatyczki do uszu, słuchawki) – aby uniknąć nagłego narażenia na wysokie natężenie dźwięku, należy zakładać i zdejmować te zabezpieczenia w cichym otoczeniu.

Codzienna pielęgnacja uszu.

Problemom z uchem: woskowina, zapalenie ucha itp. często towarzyszą szumy uszne. Staraj się ich unikać. Aby zapobiec zablokowaniu woskowiny w uchu, ogranicz stosowanie wacików kosmetycznych, ponieważ tylko wpychają one woskowinę dalej do przewodu słuchowego. Zamiast tego używaj rogu wilgotnego ręcznika do czyszczenia uszu i nigdy nie sięgaj do ich wnętrza. Jeśli masz infekcję ucha lub wydzielinę z perforowanej błony bębenkowej, nie wkładaj głowy pod wodę, skonsultuj się z lekarzem i nie używaj kropli do uszu bez porady lekarza.

Jeśli pacjent musi przyjmować leki ototoksyczne w ramach samoleczenia (aspiryna, niesteroidowe leki przeciwzapalne itp.), powinien poradzić się farmaceuty lub lekarza. W dużych dawkach leki te mogą być toksyczne dla ucha i sprzyjać występowaniu szumów usznych.

Może Ci się również spodoba