Chory kręgosłup – chory człowiek.

Ból pleców to dolegliwość naszych czasów. Pozornie niegroźna, a jednak bardzo niebezpieczna. Dziś praktycznie z każdym można porozmawiać o bólu w plecach, ponieważ jako społeczeństwo prowadzimy siedzący tryb życia, a jak wiadomo jest on jednym z głównych przyczyn dolegliwości bólowych. I chociaż nie jest on jedyną, to stanowi najczęstszą przyczynę bólu pleców większości z nas.

Ból pleców i jego przyczyny

Przyczyny dolegliwości bólowych mogą być bardzo różnorakie. Najczęściej skarżą się na niego osoby pracujące w pozycji siedzącej. Ponadto plecy bolą od dźwigania ciężkich plecaków, garbienia się, ale również od długotrwałego stania.
Kręgosłup jest podstawą, na której utrzymuje się wszystko, z czego składa się ciało człowieka.

Jak radzić sobie z bólem pleców

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z kręgosłupem jest profilaktyka.
– Przede wszystkim cały czas powinniśmy chodzić prosto, stać prosto, siedzieć prosto, brzuch powinien być wciągnięty, a plecy wyprostowane z głową uniesioną lekko do góry.
– Podczas siedzenia niewskazane jest zakładanie nogi na nogę, ponieważ pod kolanami mamy dwie duże tętnice, zakładanie nogi na nogę powoduje ucisk, i zaburza ogólnego krążenia krwi.
Siadanie z nogą na nogę przez wiele lat, z wiekiem prowadzi do powstawania bóli w kręgosłupie, nogach, powstawanie żylaków oraz chorób naczyń krwionośnych kończyn dolnych.
– Podnosząc ciężary z pozycji stojącej, dochodzi do nadmiernego obciążania kręgosłupa. Mniej obciążany jest, jeżeli podczas podnoszenia uginamy kolana.
– Ciężar noszony na barkach powinien być równomiernie rozkładany, stad niewskazane jest noszenie torebek na jednym ramieniu oraz siatek w jednej ręce.
– Mięśnie brzucha odciążają kręgosłup prawie w 20%, stąd wzmacnianie ich powoduje odciążanie pleców.

W trosce o zdrowy kręgosłup bardzo ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na rodzaj materaca, na którym śpimy, a także twardości poduszki. Ponadto regularne ćwiczenia, wykonywane powoli zapewniają utrzymanie dobrej sylwetki, likwidują bóle pleców i kręgosłupa.

Dlaczego miękkie materace są szkodliwe dla naszych pleców

Podczas snu najważniejsze jest, aby nasz organizm odpoczywał i regenerował się, dlatego bardzo ważne jest, aby spać na odpowiednim posłaniu. Jeżeli materac, na którym śpimy, jest za miękki, kręgosłup nie jest w stanie rozluźnić się, co powoduje jeszcze większe zwichnięcia kręgów i ból. Jakość materaca, na którym śpimy, ma bardzo duży wpływ na zdrowie naszych pleców.

 

Może Ci się również spodoba