Zalety ćwiczeń oddechowych

Proces oddychania przebiega automatycznie. Nie musimy go kontrolować, nasze ciało dobrze wie, co robić. To, na co jednak możemy mieć wpływ, to jakość wdechów i wydechów dzięki treningom. A czemu warto ćwiczyć oddychanie? Sprawdź!

Oddech to nie tylko czynność, która utrzymuje nas przy życiu. To także bardzo złożony mechanizm dotleniający komórki naszego organizmu. Im lepiej będziemy w stanie oddychać, tym więcej tego tlenu „wpompujemy” w mięśnie, naczynia krwionośne i inne układy w organizmie. Dlatego tak ważne są ćwiczenia oddechowe jak i po co je wykonywać?

Relaksowanie przez oddychanie

Trening oddechowy może być doskonałym sposobem na zredukowanie odczuwania stresu i napięcia. Powolne wdychanie powietrza nosem i wydychanie ustami, mogą rozluźniać mięśnie. Już samo skupienie się na przepływie powietrza przez układ oddechowy to bardzo uspokajająca czynność.
Co ciekawe, harmonijny rytm oddechu bardzo dobrze wpływa na pracę serca i reguluje pracę układu współczulnego, który w nerwowej sytuacji wzmaga produkcję kortyzolu i adrenaliny. Nasz powolny oddech i wyciszenie się, stopują proces, dzięki czemu myślimy bardziej trzeźwo i rozsądnie.

Oddech może łagodzić ból

Gdy łapie nas ból odruchowo wstrzymujemy oddech. Można to zaobserwować w czasie ćwiczeń na siłowni. Silne napięcie mięśni lub reakcja bólowa wytrącają nas z równowagi i zatrzymaniem procesu oddychania próbujemy zminimalizować odczuwanie dyskomfortu. A skutkuje to dokładnie odwrotną reakcją. W momencie napadu bólu powinniśmy wstrzymać oddech na kilka sekund, następnie rozpocząć serię bardzo głębokich i miarowych oddechów. Nie muszą być powolne, ale warto utrzymać je w rytmie.

Oddychanie na odchudzanie

Trening oddechowy nie zastąpi siłowego czy kardio, ale będzie sprzymierzeńcem w walce o piękną sylwetkę. Dlaczego? Prawidłowe dotlenienie układu trawiennego sprawia, że działa on sprawniej. Dobrze ukrwiony żołądek czy jelita szybciej podejmują procesy spalania. Ponadto oddychanie przeponowe wzmacnia mięśnie brzucha.

Oddychając, oczyszczasz się – oddech a zdrowie

Efektem oddychania jest wtłaczanie powietrza do płuc oraz wydychanie go. W wydychanym powietrzu znajduje się między innymi dwutlenek węgla, czy produkt innych procesów, które w skrócie można nazwać metabolicznymi. W tak niewielkim stężeniu nie jest on bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu, natomiast jeśli zamiast pełnych i miarowych oddechów będziemy serwować sobie rwane i krótkie wdechy i wydechy, nie oczyścimy się z dwutlenku całkowicie.

 

Może Ci się również spodoba