Jak rozpoznać zakażenie układu moczowego?

Zmiany składu flory bakteryjnej układu moczowo-płciowego, mogą zwiększać ryzyko infekcji tego układu. Przyczyniać się mogą do tego spadki odporności, stres, leczenie antybiotykami, zabiegi chirurgiczne, wrodzone wady układu moczowego, nawracające zakażenia układu moczowego szczególnie w dzieciństwie, odpływy wsteczne. Z wiekiem, ryzyko infekcji wzrasta, przez zaleganie moczu w pęcherzu czy zaburzenia czynności pęcherza moczowego. U kobiet młodych ryzyko zakażeń zwiększa się na skutek nieodpowiedniej higieny miejsc intymnych, licznych stosunków płciowych odbywanych z różnymi partnerami, a także poprzez korzystanie z jacuzzi czy basenu.

Jak rozpoznać zakażenie dróg moczowych?

Diagnozowanie zakażenia dróg moczowych rozpoczyna się od wywiadu z pacjentką, która najprawdopodobniej doświadcza, dolegliwości występujących w trakcie przebiegu zakażenia. Może to być ból i pieczenie towarzyszące podczas oddawania moczu, ból w dole brzucha, gorączka powyżej 38 stopni, częstomocz, nudności, wymioty, mocz podbarwiony krwią. Powyższe infekcje są najczęściej spowodowane obecnością w moczu bakterii Escherichia coli, której obecność stwierdza się po badaniu moczu. Zdarza się jednak, że zakażenia przebiegają bezobjawowo.
Objawy towarzyszące zakażeniom układu moczowego u kobiet są najczęściej charakterystyczne i nie wymagają pogłębionej diagnostyki. W sporadycznych wypadkach, np. przy podejrzeniu nieprawidłowości w układzie moczowym lub powikłań, zleca się wykonanie USG nerek i dróg moczowych, urografię lub tomografię komputerową.

Zapobieganie powstawaniu zapaleń

W celu zapobiegania powstaniu nawracających zapaleń układu moczowego zalecana jest w przypadku kobiet, ponieważ to głównie kobiety zmagają się z tymi schorzeniami:
– Odpowiednie dbanie o higienę narządów rodnych, głównie chodzi o podmywanie się od przodu, aby uniemożliwić, dostanie się do pochwy bakterii z okolic okołoodbytniczych.
– Dostateczne nawadnianie organizmu, w szczególności picie dużej ilości płynów szczególnie przed snem oraz przed stosunkiem.
– Higiena miejsc intymnych przed stosunkiem oraz oddawanie moczu zaraz po odbytym stosunku płciowym.
– Unikanie wstrzymywania moczu.
– Leczenie wszystkich stanów zapalnych pojawiających się w okolicach dróg rodnych.
– Unikanie publicznych miejsc ryzyka taki jak basen czy jacuzzi.
– Unikanie częstych stosunków z różnymi partnerami.
– Unikanie depilacji miejsc intymnych.
– Profilaktyczne picie soku z żurawiny, który zapobiega przyklejaniu się bakterii do ścian układu moczowego.

 

Może Ci się również spodoba