Trudne powroty
Trudne powroty
Powroty mają to do siebie, że zazwyczaj nie należą do najłatwiejszych. Szczególnie prawdziwe jest to stwierdzenie, jeśli rozpatruje się je pod kątem sportu – powrót do niego praktycznie zawsze jest cięższy. Ma na to wpływ kilka czynników, takich jak choćby nasza psychika. Podjęcie o decyzji może utrudniać nam głos z tyłu głowy, który w paskudny sposób będzie próbował nas sabotować, odsuwając nas tym samym od ponownego podjęcia wyzwania. Ten głos może nam mówić, że nie jesteśmy już tak dobrzy jak kiedyś, że przytyliśmy, że zmieniła się ekipa ludzi, która daną rzecz robiła kiedyś w naszym towarzystwie. Tych wymówek (bo tak właśnie należy to nazwać) jest mnóstwo i nie sposób ich zliczyć, ponieważ – dla głosu, który nas sabotuje – każda wymówka będzie dobra. O ile są rzeczy, do których niekoniecznie musimy wracać, to rzeczą, do której należy wrócić (jeśli ma się taką możliwość) jest zdrowie. Raz utracone – może być ciężkie do odzyskania, jednakże, jeśli tylko mamy ku temu środki i okazję, stanowczo powinniśmy próbować do niego wrócić.
Możliwości jest wiele
Medycyna jest dziś na szczęście dużo bardziej rozwinięta, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Utrata zdrowia w wyniku choroby czy nieszczęśliwego wypadku nie jest już czymś tak groźnym, a to przez wzgląd na różne możliwości rekonwalescencji. Wiedza medyczna rozwinęła się niesamowicie, dzięki czemu pewne nieskuteczne praktyki zostały odstawione do lamusa, co więcej, żywotność człowieka wydłużyła się, tak samo przeżywalność. Rzadziej umiera się przez zakażenia czy niebezpieczne (i nierzadko niedorzeczne) pseudo praktyki lekarskie. Szamańska wiedza czy stare prawidła wioskowych uzdrowicieli zostały wyparte na rzecz profesjonalnego leczenia i zabiegów. Częściej niż przystawia się do ran liść babki lekarskiej, używa się środków dezynfekujących.
Co mam zrobić by odzyskać sprawność?
Niezależnie od powagi kontuzji, która nas dotknęła, nieodłącznym elementem powrotu do zdrowia powinna być prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja odbywająca się pod bacznym okiem wykwalifikowanego fachowca. Wiedza i umiejętności rehabilitanta mają tu kluczowe znaczenie, ponieważ na przykład przy kontuzji nóg, źle dobrane ćwiczenia mogą sprawić, że uszkodzenie pogorszy się, a to z kolei przełoży się na zmniejszenie szans na stuprocentowy powrót do pełni sprawności, nie można tu także wykluczyć ryzyka powstania kolejnych powikłań czy wręcz pogłębienia kontuzji. W Polsce część zabiegów rehabilitacyjnych może odbyć się w ramach narodowego funduszu zdrowia. Jest to opcja zdecydowanie „zdrowsza” dla naszych portfeli, niestety jednak często równoznaczna z wydłużonym czasem oczekiwania na wykonanie konkretnego zabiegu, jako że kolejki do specjalistów są długie, a zapisywanie się na rehabilitację na parę miesięcy do przodu nie jest już niczym zadziwiającym.
Zdrowie i życie mamy tylko jedno, nie ma ceny, której nie byłoby warto zapłacić za to, by móc cieszyć się nimi jak najdłużej.
Najnowsze komentarze