Śpij dobrze!

Regeneracja w nocy

Nie podlega dyskusji fakt, że sen ma niesamowicie ważne znaczenie dla zdrowia. Jeśli przez dłuższy czas nie wysypiamy się, negatywne skutki takiej praktyki mogą być naprawdę bardzo odczuwalne. Dzięki zapewnieniu sobie odpowiedniej liczby godzin snu, nie tylko będziemy czuć się dużo lepiej i pozbędziemy się brzydkich worków pod oczami, ale także zbudujemy solidną podstawę zdrowego stylu życia, która ma ogromny wpływ na masę naszego ciała, sprawny umysł, zdrowe serce oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Niestety, ale w dobie dzisiejszych czasów i życia w nieustającym pędzie, często zdarza się nam zapomnieć o odpoczynku, spychając go gdzieś daleko na drugi plan. Stawiamy na karierę, spotkania ze znajomymi i ciągły samorozwój. Nie warto jednak rezygnować ze spania, gdyż wpływa ono na wiele kluczowych funkcji organizmu, wszakże zdrowie mamy tylko jedno, a jak powszechnie wiadomo, dużo łatwiej przychodzi je naruszyć i stracić aniżeli odbudować.

Gdy wysypiamy się, od razu łatwiej przychodzi nam zaczęcie dnia ze szczerym uśmiechem na naszej twarzy. Przed przystąpieniem do zadań, wymagających od nas pewnej kreatywności, zawsze warto dobrze się wyspać – niezależnie czy przed nami jest ważny egzamin, prezentacja w pracy, czy inne ważne zadanie, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią ilość przespanych godzin. To właśnie podczas snu mózg może właściwie usystematyzować wspomnienia, co przekłada się bezpośrednio na większą kreatywność. Według badań, ludzie mają tendencję do wzmacniania części wspomnień właśnie podczas snu. Działa to stymulująco i wzmaga kreatywne myślenie po przebudzeniu się.

Jak powszechnie wiadomo, sen to zdrowie, a jego brak skutkuje objawami podobnymi do niesławnego ADHD u dzieci. Organizm dziecka zupełnie odmiennie reaguje na niedobór snu niż organizm osoby dorosłej, staje się ono nadpobudliwe, obserwujemy również problemy z koncentracją. Jeśli są dla nas istotne lepsze wyniki w nauce, koniecznie trzeba się wysypiać. Zostało udowodnione naukowo, iż zbyt mała ilość przespanych godzin, to słabsze stopnie w szkole czy na studiach. Choćby z tego prostego powodu nie powinno się rezygnować ze spania nawet wtedy, gdy gonią nas terminy, a oddech szefa czy wykładowcy czujemy już na karku.

Chcesz być lepszy w sporcie? Wyśpij się!

Odpowiednie wysypianie się sprawia również i to, że udaje nam się osiągnąć lepsze wyniki w szeroko pojmowanym sporcie. Męczymy się mniej w ciągu dnia, stajemy się znacznie wytrzymalsi, możemy przebiec jednorazowo więcej kilometrów. Każdy sportowiec zdaje sobie sprawę z tego, że kluczem do sukcesu jest prawidłowa liczba przespanych godzin. Koniecznie trzeba również wspomnieć także o fakcie, że sen poprawia pamięć. Nawet wtedy, gdy postanowimy uciąć sobie krótką drzemkę, umysł wciąż pracuje bardzo intensywnie. By nauczyć się czegoś nowego, warto na koniec nauki przespać się kilka do kilkunastu minut. Po przebudzeniu, znacznie szybciej przyswoimy niezbędne informacje.

Co mam robić by się wyspać?

Wielu spośród nas zastanawia się, co będzie stanowiło najskuteczniejsze remedium na problemy ze spaniem. Przede wszystkim starajmy się kłaść do łóżka codziennie o tej samej porze. Dzięki temu wypracujemy sobie odpowiedni rytm. Istotne są także pozostałe nawyki, kolację jedzmy najpóźniej 2-3 godziny przed położeniem się. Ostatni posiłek danego dnia powinien być lekkostrawny. Jeżeli kładziemy się spać z pełnym żołądkiem lub zdarza nam się podjadać w nocy, szanse na dobry sen maleją. Nie wspomagajmy się również alkoholem, gdyż śpi się po nim płytko, krótko, a o regeneracji nie ma raczej mowy.

Może Ci się również spodoba