Śniadanie dla rocznego dziecka – czego unikać?

Roczne dziecko może z powodzeniem jeść większość rzeczy, które przygotowujesz dla reszty rodziny. Co więcej, taki maluch z ciekawości na pewno będzie chciał spróbować wszystkiego, co znajduje się na talerzach pozostałych domowników. Warto dbać o dobrze skomponowane i jakościowe posiłki, by przypadły do gustu także rocznemu maluchowi.
Śniadaniem, które przygotujesz dla rocznego dziecka, mogą poczęstować się także starsze pociechy. Przygotowanie jednego posiłku dla całej gromadki zajmie mniej czasu. Zaś wspólne jedzenie będzie dla dzieci miłym rozpoczęciem dnia. Dowiedz się, robiąc śniadanie dla rocznego dziecka czego unikać.

Produkty przetworzone

Półki sklepowe uginają się od parówek, które przeznaczone są dla dzieci. Podobnie jest z małymi kiełbaskami, czy kabanosami. To tylko pozory – jeśli przeanalizujesz skład tych wyrobów, nie będziesz kupować ich dla dzieci.
Są to produkty wysokoprzetworzone i układ pokarmowy małego dziecka będzie miał trudności z tym, by je strawić. Po takim śniadaniu dziecko może być marudne i mieć kłopoty z brzuszkiem.

Cukier i sól w diecie rocznego dziecka

Pokusa dosłodzenia dziecku kaszki albo naleśników odrobiną cukru może być spora. Zwłaszcza jeśli chcesz, by dziecko ze smakiem zjadło przygotowany posiłek. Pamiętaj jednak, że dla rocznego dziecka cukier jest substancją szkodliwą. Wystrzegaj się gotowych produktów, które są słodzone a już na pewno samodzielnie nie dodawaj cukru do śniadania dziecka.
Cukier spożywany w nadmiarze może spowodować w przyszłości otyłość oraz cukrzycę. Małe dzieci, nawet z pomocą rodziców, często niedokładnie myją swoje ząbki. Cukier będzie sprzyjał rozwojowi próchnicy.
Zamiast cukru wybierz miód lub syrop klonowy i pamiętaj o umiarze. Jeśli przyzwyczaisz dziecko to słodkiego smaku, będzie w przyszłości wybierać słodkie produkty. W praktyce oznacza to niezdrową i zupełnie źle zbilansowaną dietę.
Podobnie rzecz ma się z solą. Dietetycy zalecają, by do ukończenia drugiego roku życia nie podawać dzieciom soli. Ma to związek z pracą nerek, które u małych dzieci nie są na tyle wydajne, by wydalić nadmiar sodu, który jest przyjmowany z solonymi potrawami.

Sprawdzaj, jak reaguje dziecko

Czasem podając śniadanie dla rocznego dziecka czego unikać dowiesz się podczas posiłku. Może się zdarzyć, że podasz swojemu dziecku pokarm, który jest zdrowy a na który twój maluch źle zareaguje. Takie rzeczy się zdarzają przy rozszerzaniu diety. Ważne jest, by obserwować dziecko i wykluczyć (przynajmniej chwilowo) posiłek, który mu zaszkodził. W innym wypadku jedzenie zacznie się dziecku kojarzyć z nieprzyjemnym bólem. To zaś może doprowadzić do tego, że dziecko w ogóle nie będzie chciało jeść.

Może Ci się również spodoba