Na ratunek!

Licho nie śpi…

Z całą pewnością, przez całe swe życie aż do tej pory, niejednokrotnie zdarzyło się wam usłyszeć to powiedzenie. Jest ono niezwykle trafne i prawdziwe, a głównie dlatego, że niebezpieczeństwo czyha na nas tak właściwie wszędzie. Nie trzeba specjalnie kusić losu, by narazić się na uraz i wypadek. Przy odrobinie nieuwagi, ryzykujemy utratą palca przy krojeniu chleba, równie dobrze, możemy poważnie poparzyć ciało, jeśli nieostrożnie używamy oleju podczas prostego smażenia frytek, czy narazić się na wybuch, jeśli instalacja gazowa w naszym mieszkaniu jest nieszczelna bądź występują w niej dysfunkcje. Możemy spaść z mokrych schodów mytych chwilę wcześniej przez dozorcę, gdy spieszymy się z wyjściem, a winda akurat jest zajęta bądź nie działa. W drodze do pracy może potrącić nas samochód, zaś w pracy może przytrafić się nam jakikolwiek losowy wypadek. Jak widać, życiem kierują przypadki, których – choćbyśmy chcieli – nie jesteśmy w żaden sposób zdolni przewidzieć ani my sami, ani nie przewidzą ich dla nas wróżbici. Jeśli już niestety doszło do uszkodzenia naszego ciała w wyniku nieprzewidzianych okoliczności, dobrze jest wiedzieć, co można zrobić, by sobie pomóc.

Czy jest na sali lekarz?

Nasze bezpieczeństwo powinno zawsze znajdować się na szczycie listy, a wręcz zajmować na niej pierwsze miejsce. Musimy o nie zadbać, by zminimalizować szkody wywołane przez nieszczęśliwe wypadki. Jeśli tylko mamy taką możliwość, a sytuacja może tego wymagać, powinniśmy poprosić kogoś o wykonanie telefonu na odpowiedni numer. Jeśli ucierpiały nasze narządy ruchu, nie jesteśmy w stanie utrzymać równowagi, bądź z jakiegokolwiek innego powodu nie czujemy się pewnie i obawiamy się, że nie dotrzemy do najbliższego szpitala o własnych siłach, dobrym pomysłem będzie zadzwonienie po transport medyczny. Oczywiście, równie dobrze moglibyśmy poprosić kogoś by zadzwonił po jakikolwiek przewóz osób, bądź samemu zawiózł nas gdzie trzeba używając do tego swojego auta, jednakże jest to zdecydowanie gorsze rozwiązanie.

Dlaczego warto stawiać na specjalistów?

Transport medyczny zasadniczo obejmuje zakres wszelkich usług świadczonych przez standardowe ratownictwo medyczne, działające obecnie w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Usługi transportowe świadczone przez
PRM realizowane są głównie, jeśli dojdzie do przypadku stanu zagrożenia życia osób poszkodowanych w trakcie wypadku bądź ludzi ciężko chorych. By przetransportować pacjentów, którzy wymagają niezwłocznej pomocy, używa się karetek typu P lub. Ich wyposażenie pozwala zapewnić poszkodowanej osobie szybką, profesjonalną i bezpieczną pomoc.

W naszym kraju, aż do 1 kwietnia roku 2019, usługi transportu medycznego mogły być świadczone przez podmioty prywatne. Nastanie nowych porządków prawnych w tym zakresie sprawiło, że firmy prywatne zostały całkowicie usunięte z tego rynku, tak więc na tą chwilę, jedynie karetki należące do państwowych szpitali mogą pełnić usługi transportu pacjentów.

 

Może Ci się również spodoba