Kilka słów na temat chirurgii

Nauka, studia, a potem praca

W naszym kraju, by zostać lekarzem, trzeba najpierw ukończyć sześcioletnie studia medyczne. Przygotowują one studenta do pracy w zawodzie lekarza o różnych specjalnościach.

Na większości respektowanych uczelni medycznych w Polsce, przewidywany program studiowania składa się z nauczania podstawowych teorii oraz zasad praktyki medycznej, przygotowanie do kierowania zespołami medycznymi, a także wyrobienie umiejętności komunikacji i współpracy z pacjentem. Program nauczania zawiera przedmioty takie jak między innymi anatomia, biofizyka, chemia medyczna, biologia, histologia, farmakologia, patomorfologia oraz fizjologia. Od czwartego roku studiów stopniowo zaczyna się wprowadzać także tak zwane przedmioty kliniczne.

Aby świeżo upieczony absolwent medycyny na kierunku lekarskim mógł otworzyć własny gabinet lub podjąć się pracy na oddziale szpitalnym, konieczne jest zrobienie przez niego specjalizacji w danej dziedzinie.

Wyrobienie specjalizacji lekarskiej trwa zazwyczaj około czterech do sześciu lat. W tym czasie pensja młodych lekarzy wypłacana jest przez Ministerstwo Zdrowia.

Jedną z najpopularniejszych specjalizacji lekarskich jest chirurgia, wyrobienie specjalizacji w tej wąskiej dziedzinie trwa sześć lat; pierwszy etap trwa dwa, a drugi cztery lata.

O co chodzi z tą chirurgią?

Chirurgia, tłumaczona z języka greckiego, oznacza pracę wykonywaną ręcznie. Jest to dość enigmatyczna definicja, bazując na której ciężko domyślić się, w jaki konkretny sposób chirurg zajmuje się dbaniem o nasze zdrowie. Chirurgię zalicza się jako medycynę kliniczną, a poza typową chirurgią zabiegową, istnieje jeszcze pełna gama zabiegów tak zwanej chirurgii zachowawczej.

Przez długie lata chirurgii nie uznawano za dziedzinę medycyny, a uniwersytety nie miały specjalizacji chirurgicznych. Początkujący adepci chirurgii nabywali wiedzę w odpowiednich cechach, pełniąc tam role czeladników. Uznawano, że lekarze nie są od przecinania ani krojenia czegokolwiek (w tym ludzkiego ciała), i że tym zajmują się rzemieślnicy, a nie medycy. Dopiero w XIX w. chirurgia zaczęła być traktowana jako dział medycyny.

Zapewne interesującą kwestią jest fakt, ile zarabia chirurg w Polsce. Powszechnie uważa się, że lekarz to jedna z najlepiej opłacanych profesji na pewno ma dom z basenem i opływa w luksusach. Jest w tym stereotypowym myśleniu oczywiście sporo racji, jednak pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim to, że występuje tu wiele zmiennych, wszystko zależy od specjalizacji chirurga, od tego, czy jego pensja narzuca się z góry, czy jest ona negocjowana, od miejsca pracy lekarza i tak dalej. W związku z tym różnica szczytem zarobków chirurga a najniższym pułapem finansowym może być naprawdę duża.

Szacunkowo przyjmuje się, że średnia pensja osoby na stanowisku chirurga wynosi około 4500 złotych netto. Mowa tu oczywiście o pensji wypłacanej lekarzom chirurgii pracującym w szpitalach państwowych. Prywatne placówki medyczne rządzą się nieco innymi prawami, nadając konkretnym zabiegom odpowiednie ceny.

Może Ci się również spodoba