Kilka informacji o mononukleozie
Choroba pocałunków
Mononukleoza to choroba nazywana również chorobą pocałunków. Przenoszona jest drogą kropelkową, a więc poprzez ślinę. Odpowiedzialny jest za nią wirus o nazwie Epsteina-Barr, czyli EBV. Objawy są bardzo podobne do przeziębienia, można więc łatwo się pomylić. Osoba zakażona może odczuwać ogólne osłabienie i przemęczenie. Pojawia się ból głowy, podwyższona temperatura. Może również wystąpić obrzęk nosa. Wszystko co musisz wiedzieć o chorobie pocałunków znajduje się w dalszych częściach niniejszego artykułu.
Objawy i leczenie
Objawy choroby pocałunków to podwyższona temperatura, ból głowy, stawów i gardła, obrzęk nosa. To objawy bardzo podobne to przeziębienia. Warto wspomnieć o tym, że wirus pozostaje w organizmie w uśpionej formie, może więc dojść do reaktywacji, co zdarza się jednak niezwykle rzadko. W przypadku podejrzenia mononukleozy, warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który dzięki odpowiednim badaniom i diagnostyce dobierze najlepszy sposób leczenia. Na chorobę pocałunków najbardziej są narażone małe dzieci, dlatego warto uczyć je higieny i nieużywania przedmiotów osobistych innych osób.
Leczenie mononukleozy obejmuje zwalczanie nieprzyjemnych objawów. Podaje się więc leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. W leczeniu pomagają również preparaty podawane miejscowo, często pomaga również płukanka z naparu z szałwii. Podawane są także środki, takie jak cyklowir czy glikokortykosteroidy.
Powikłania po chorobie pocałunków nie zdarzają się często, mogą jednak wystąpić:
• Niedokrwistość,
• Małopłytkowość,
• Zapalenie trzustki, mózgu czy serca.
Podsumowanie
Mononukleoza, to inaczej choroba pocałunków. Przenoszona jest przez ślinę, należy więc do chorób przenoszonych drogą kropelkową. Aby jej uniknąć warto zadbać o odpowiednią higienę, a także unikać korzystania z przedmiotów osobistych innych osób. Mowa tutaj na przykład o szczoteczce do zębów czy używanych już przez kogoś innego sztućcach. Tych zasad warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Objawy mononukleozy są bardzo podobne do objawów występujących przy przeziębieniu. Leczenie to głównie zwalczanie objawów poprzez przyjęcie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, a także podanie środków takich jak cyklowir czy glikokortykosteroidy. O leczeniu decyduje lekarz, jeśli więc odczuwane są objawy mogące świadczyć o zakażeniu, warto się z nim bezzwłocznie skontaktować. Wirus przebywa w organizmie w stanie reaktywacji, dochodzi do nie jednak niezwykle rzadko.
Najnowsze komentarze