Internet światłowodowy i zdrowie: wpływ szybkiego internetu na nasze samopoczucie i zdrowie

W dzisiejszych czasach korzystanie z internetu jest nieodłącznym elementem naszej codziennej rutyny. Powoli zaczynają schodzić na dalszy plan klasyczne medium takie jak prasa i telewizja. Na pierwszy plan wysuwają się natomiast portale informacyjne czy media społecznościowe. Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z internetu, a co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na szybki i niezawodny internet. Jednym z ostatnich rewolucyjnych rozwiązań w tej dziedzinie jest światłowodowy internet. Jakie ma on wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?

I. ZALETY INTERNETU ŚWIATŁOWODOWEGO
1. Prędkość przesyłu danych. Zdobycie informacji, oglądanie filmów, prowadzenie wideokonferencji czy granie w gry online to tylko niektóre z zadań, które można wykonywać dzięki niemal natychmiastowemu pobieraniu i przesyłaniu danych.
2. Niezawodność i stabilność połączenia. W porównaniu do innych technologii internetowych, światłowód zapewnia mniejszą awaryjność, a połączenie jest niesłychanie stabilne, bez żadnych przestojów.
3. Asymetryczność prędkości. Łącze światłowodowe jest jedną z niewielu technologii, która umożliwia pobieranie i przesyłanie danych z niemal identyczną prędkością.

II. WPŁYW INTERNETU NA ZDROWIE
1. Zagrożenia związane z nadmiernym korzystaniem z internetu. Sposobem wykorzystywania internetu i technologii z nim związanych, który jest prowadzący do największych problemów dla zdrowia fizycznego i psychicznego, jest zbyt częste, a nawet uzależniające korzystanie z komputera, smartfona czy tabletu. Zaburzenia snu, problemy z kręgosłupem, problem z mentalnością wolą “odkłamania” są tylko nielicznymi z problemów związanymi z nadmiernym korzystaniem z urządzeń, podłączonych do Internetu.
2. Korzyści dla zdrowia. Jednak internet może także przynosić korzyści dla naszego zdrowia. Dzięki niemu możemy szybko i bezpiecznie uzyskać informacje na temat naszego zdrowia, zapisać się na wizytę do lekarza czy zarezerwować badania laboratoryjne. Ponadto, wiele aplikacji dostępnych w sieci służy do monitorowania zdrowia, proponowania zdrowych przepisów czy wskazywania sposobów na redukcję stresu.

III. WPŁYW INTERNETU ŚWIATŁOWODOWEGO NA ZDROWIE
1. Redukcja stresu. Szybki i stabilny internet pozwala na swobodne przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów czy grę w gry online. Wszystko w jednym czasie. Dlatego też, bardziej optymalna praca komputera i szybszy transfer dają relief i ograniczają stres.
2. Zmniejszenie negatywnego wpływu nadmiernego korzystania z internetu. Wymienione w poprzednim punkcie korzyści związane z szybkim internetem mogą pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu, jaki ma internet na nasze zdrowie. Dzięki temu, że praca z komputerem jest mniej męcząca a wszystko działa szybciej na naszym ekranie, możemy uniknąć wielu problemów stawowo-kręgosłupowych, jakie niejednokrotnie pojawiają się przy długiej pracy z internetem, a przede wszystkim unikniemy uzależnień od internetowych gier czy portali społecznościowych.
3. Możliwość monitorowania zdrowia. Szybki internet pozwala nam na korzystanie z aplikacji, które monitorują nasze zdrowie, sugerują zdrowe nawyki oraz proponują różnego rodzaju treningi, dzięki czemu możemy poprawić nasze samopoczucie i zdrowie.
4. Redukcja zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Ograniczanie czasu poświęcanego na korzystanie z internetu to jedno z najistotniejszych wyzwań, którym muszą stawić czoła dziś użytkownicy internetu. Szybki internet pozwala na odnalezienie w sieci tego, czego szukamy w krótszym czasie a co za tym idzie, dużo szybciej możemy „odłączyć” się od internetu.

IV. PODSUMOWANIE
Szybki internet jest nieodłącznym elementem naszej codziennej rutyny, a internet światłowodowy umożliwia jeszcze szybsze i bardziej niezawodne korzystanie z sieci. Niezależnie od tego czy jesteśmy użytkownikami prywatnymi czy firmowymi, korzyści płynące ze światłowodowego internetu są niezaprzeczalne. Dzięki niemu możemy uzyskać informacje i rozwiązania w mgnieniu oka, unikamy zbyt długiego przebywania przed ekranem monitora oraz uzależnienia od internetowego świata. Ważne jest jednak zachowane umiaru przy korzystaniu z internetu oraz podjęcie decyzji o przeznaczeniu czasu na korzystanie z niego.

Może Ci się również spodoba