Fizyko, pomóż nam wracać do zdrowia

Nie jesteśmy niezniszczalni

Choć mogłoby się tak niektórym wydawać, bo stosują specjalistyczne diety bogate w mikro i makroelementy, wspomagają się suplementami by uzupełnić ewentualne braki substancji odżywczych z pokarmu, obudowują swe ciało potężnymi mięśniami, które chronią szkielet i organy wewnętrzne czy nawet używają sterydów anabolicznych, ludzkie ciało nie jest niezniszczalne. Można nawet zaryzykować stwierdzenia, że niezależnie od diety i rodzaju sylwetki, człowiek jest bardzo kruchą, wrażliwą na urazy istotą. Gruby, chudy, wysoki czy niski – nie ma ludzi odpornych na urazy mechaniczne, prowadzące do znienawidzonych przez wszystkich kontuzji. Na całe szczęście, wraz z rozwojem medycyny i technologii, do naszego użytku została oddana gama zabiegów i kuracji, które – uszkodzonym i obolałym – pozwalają nam wrócić do zdrowia.

Fizyka popularniejsza niż w szkole

Gdybyśmy będąc jeszcze w szkole usłyszeli, że fizyka będzie tym, co kiedyś w przyszłości pomoże nam wrócić ze zdrowia, zapewne unieślibyśmy brew do góry w wyrazie niedowierzania. Mogłoby spotkać nas spore zdziwienie, gdyż w dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskuje fizykoterapia, czyli metoda rehabilitacji ludzkiego ciała przy użyciu technologii wykorzystujących zjawiska zachodzące na co dzień w fizyce. Leczenie z wykorzystaniem fizyki zdobywa rzesze nowych fanów głównie ze względu na swoją skuteczność oraz mnogość zabiegów możliwych do wykonania. W zależności od urazu czy choroby, która nas dotyka, możemy zdecydować się na inny zabieg.

Dla każdego coś dobrego

Fizykoterapia wykorzystuje rozmaite zjawiska występujące na świecie, pozwala leczyć bóle i choroby różnego rodzaju. Powiedzmy odrobinę więcej o kilku z metod leczenia, które możemy wybrać. Jedną z praktyk fizykoterapii jest krioterapia. W trakcie zabiegu krioterapii, powierzchnia ciała jest schładzana przy użyciu niskiej temperatury. Cała magia polega tu na naturalnych reakcjach obronnych organizmu na działanie bardzo niskich temperatur.

Innym sposobem wykorzystania zjawisk zachodzących w fizyce jest lasero terapia, zwana również biostymulacją laserową. Wykorzystywane są tu właściwości wiązki lasera i przy jej użyciu leczy się między innymi infekcje skórne, problemy z prawidłowym krążeniem krwi, czy bóle różnej maści. Skupiona wiązka lasera wpływając na nasz organizm wywołuje efekty: bioenergetyczny, biochemiczny a także bioelektryczny. Odpowiednio dobrany laser może działać na nasz organizm regenerująco, rozkurczowo czy przeciwzapalnie.

Prąd, to nie tylko krzesło elektryczne

Ostatnia z metod leczenia, której przyjrzymy się nieco bliżej, niektórym może wydawać się kontrowersyjna i kojarzyć się źle. Nic w tym dziwnego, do niedawna prąd był używany głównie do obezwładniania ludzi, zadawania im bólu, lub uśmiercania ich. Na całe szczęście, elektroterapii towarzyszą zazwyczaj przyjemne odczucia, które sprawiają, że gabinety rehabilitacyjne są częściej nawiedzane przez powracających, zadowolonych pacjentów. Podczas elektroterapii, do ciała pacjenta wprowadza się (przy użyciu specjalistycznych elektrod) prąd elektryczny, wykorzystuje się do niej różne rodzaje prądu, a one z kolei mogą wywoływać różne efekty w zależności od tego, jaki rodzaj został użyty. W ten oto sposób, prąd może między innymi poprawić ukrwienie i regenerację tkanek, działać przeciwbólowo, stymulować mięśnie i zrobić dla nas dużo innych, pozytywnych rzeczy, dzięki którym użycie prądu na naszym ciele nie będzie już powodowało więcej złych skojarzeń.

 

Może Ci się również spodoba