Długowieczność pań

Długowieczność pań!

Według danych dostarczonych przez główny urząd statystyczny w 2019 roku, średnia długość życia mężczyzn wyniosła około 74 lata, natomiast w przypadku płci pięknej, średnia długość życia wynosiła około 82 lat. Prosta matematyka pozwala nam wyliczyć, że kobiety żyją średnio osiem lat dłużej niż mężczyźni, choć tak właściwie, to obie płcie są „zbudowane” z tej samej gliny. Jakie przyczyny mogą więc stać za tym, że – w ostatecznym rozrachunku – to właśnie mężczyźni są płcią żyjąca krócej? Czy to czysty przypadek, a może stoją za tym jakieś konkretne praktyki?

Kwestia rodzenia dzieci

Naukowcy Brytyjscy, Fińscy i Amerykańscy zgodnie uważają, że na różnicę w długości życia pomiędzy płciami największy wpływ miało to, kogo bardziej obarczała reprodukcja i przedłużanie gatunku. Zostało udowodnione, że kobiety, które rodziły gromadę dzieci (powyżej dziesiątki) żyły średnio o jakieś sześć lat mniej niż inne matki (te, które decydowały się wydać na świat mniejszą ilość dzieci). W przypadku panów ani sam fakt posiadania dzieci, ani to ile ich płodzili nie miał większego wpływu na długość ich życia, niezależnie od okresu historycznego w którym żyli. Z punktu widzenia biologii, mniejsza liczba ciąż wpłynęła natomiast pozytywnie na wydłużenie długości życia kobiet, dając im tym samym możliwość na szybsze dojście do siebie po urodzeniu mniejszej liczby potomstwa. Jak można zauważyć, Wielodzietność wcale nie wpływała pozytywnie na kwestię długowieczności kobiet. Szczególnie, gdy bierze się pod uwagę fakt, że dostęp do opieki medycznej był mniejszy, można było umrzeć w trakcie porodu, a zwykła infekcja mogła stanowić dla człowieka śmiertelne niebezpieczeństwo – co podkreśla tylko to, jak bardzo trzeba było dbać o zdrowie jeszcze jakiś czas temu.

Co mogę zrobić, by żyć dłużej?

W obecnych czasach, próby podejmowane przez nasz gatunek by wydłużyć swoje życie zakrawają nierzadko na desperację. Nic w tym dziwnego, przecież w końcu każdy chce jak najdłużej cieszyć się rodziną, bliskimi, a także zgromadzonymi dobrami.

Przedłużanie życia to hamowanie lub odwracanie procesu starzenia się stosowane po to, by wydłużyć i przewidywaną maksymalną długość życia, i oczekiwane dalsze jego trwanie. Niektórzy badacze, a także osoby zainteresowane przedłużaniem własnego życia uważają, że przyszłe osiągnięcia postępu cywilizacyjnego w dziedzinie regeneracji tkanek oraz wymiany narządów, umożliwią ludziom na nieskończenie długie życie, a także całkowite odmłodzenie się i wyleczenie wszelkich dolegliwości czy też chorób.

Najlepszym sposobem na wydłużenie życia jest zrezygnowanie z niezdrowych praktyk i nawyków, które mogą w swojej konsekwencji nasze życie skrócić. Do tego, istotna jest także profilaktyka – prawidłowa dieta, suplementacja, a także dbanie o sprawność fizyczną ciała sprawią, że (w porównaniu do znajomych, którzy nie ruszają się z kanapy, palą papierosy i zajadają się ciągle pizzą) będziemy żyć dłużej, a przede wszystkim lepiej.

Może Ci się również spodoba