Chlamydia – leczenie i profilaktyka.
Czy wiesz, że chlamydia, znana również jako zakażenie chlamydialne lub chlamydia, jest najczęstszym najczęściej spotykanym zakażeniem przenoszonym drogą płciową (STI – Sexually Transmitted Infection) u młodych ludzi poniżej 25 roku życia. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ Chlamydia Trachomatis, choć nie tak poważna jak HIV, może jednak powodować poważne komplikacje, jeśli nie jest leczona wystarczająco szybko. W rzeczywistości może to prowadzić do niepłodności. Aby pomóc Ci ją zidentyfikować i szybko się jej pozbyć, oto najważniejsze informacje na temat objawów, badań przesiewowych i leczenia chlamydii.
Objawy chlamydii w zależności od płci.
Chlamydia może być przenoszona podczas niezabezpieczonych stosunków seksualnych (oralnych, klasycznym lub analnych) oraz z matki na dziecko podczas porodu. Ale kiedy już się pojawią, to zwykle po 3 do 6 tygodniach od zakażenia. U kobiet, objawy mogą obejmować:
- krwawienie z pochwy poza miesiączką lub po stosunku;
- biała lub żółta wydzielina z pochwy;
- ból brzucha;
- ból dolnej części pleców (tj. ból w dolnej części pleców).
Podczas gdy objawy chlamydii specyficzne dla mężczyzn to:
- nieprawidłowa wydzielina z penisa, przezroczysta lub mleczna;
- zapalenie jąder, które stają się czerwone, obrzęknięte i bolesne;
- swędzenie cewki moczowej.
Możliwe objawy chlamydii u obu płci.
Wiele objawów chlamydii jest wspólnych dla obu płci. Na przykład, zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą doświadczać
- ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu;
- swędzenie, zaczerwienienie i ból oczu;
- dzieci zarażone podczas porodu często mają zapalenie spojówek (które jest całkowicie uleczalne);
- swędzenie, ból, krwawienie i wydzielina z odbytu, które oczywiście można zaobserwować przy infekcji odbytu;
- kaszel, ból gardła, gorączka i obrzęk gruczołów na szyi po niezabezpieczonym seksie oralnym.
Test na chlamydię: nie czekaj na pojawienie się objawów!
Chlamydia ma reputację „cichej choroby”, ponieważ w wielu przypadkach nie wywołuje żadnych widocznych objawów: około 70% kobiet i 50% mężczyzn dotkniętych tą chorobą nie jest świadomych swojej choroby. Jeśli nie są leczone, osoby te mogą cierpieć z powodu różnych powikłań, takich jak:
- niepłodność: należy zaznaczyć, że powikłanie to jest częstsze u kobiet, ale zdarzają się również przypadki niepłodności u mężczyzn;
- poronienia i przedwczesne porody;
- bóle stawów i wysypki skórne.
Dlatego zalecamy systematyczne badania po ryzykownym seksie. Nie tylko na chlamydię, ale także na inne choroby przenoszone drogą płciową!
Na czym polegają badania przesiewowe w kierunku chlamydii?
Przede wszystkim należy pamiętać, że choroba ta jest rzadko wykrywalna w ciągu 48 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Dlatego lepiej jest odczekać trochę przed wykonaniem testu, wiedząc, że wiarygodność wyników jest optymalna po 14 dniach: w tym czasie, dla ostrożności, nie należy odbywać stosunków płciowych bez zabezpieczenia. Ale jeśli masz widoczne objawy, nie ma powodu, aby czekać! Po drugie, należy wiedzieć, że badania przesiewowe mogą przybierać różne formy. Na przykład, w zależności od zaobserwowanych objawów, można pobrać wymaz z jamy ustnej, pochwy lub odbytu. Badania moczu są również często stosowane u mężczyzn i kobiet. Z drugiej strony, badania krwi są rzadsze: są one zarezerwowane głównie dla dzieci poniżej 3 miesiąca życia.
Leczenie chlamydii: jak zwalczyć tę bakterię?
Lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego radzimy Ci przede wszystkim systematycznie stosować prezerwatywy, jeśli Ty lub Twój partner nie byliście ostatnio badani pod kątem STI. Należy również pamiętać o stosowaniu prezerwatyw podczas korzystania z zabawek seksualnych, ponieważ mogą one przenosić Chlamydia Trachomatis. Leczenie samej chlamydii polega głównie na podawaniu antybiotyków, które w przypadku wystąpienia komplikacji mogą być podawane dożylnie w szpitalu. Kontrolne badanie przesiewowe powinno być również wykonane 6 miesięcy później. Wreszcie, partnerzy, którzy mogli zostać zakażeni, powinni zostać powiadomieni i w razie potrzeby poddani leczeniu. Dobrze wiedzieć: na tę infekcję można zachorować kilka razy w życiu. Bądźcie więc zawsze czujni!
Najnowsze komentarze