Nie bój się igieł

To tylko mała igła

Jeśli zdarzyło się nam być pacjentem szpitala dłużej niż kilka dni, niemal pewnym jest to, że podłączano nas do jakiejś kroplówki. Zazwyczaj pacjent umęczony chorobą, przepełniony dyskomfortem psychicznym, bezrefleksyjnie podaje rękę i nie zastanawia się nawet nad tym, czym jest kroplówka i jakie jest jej zadanie.

Wlew czy też infuzja dożylna (w skrócie i.v. od łacińskiego in venam) zwane potocznie kroplówką, jest to sposób leczenia, polegający na podawaniu do żyły za pośrednictwem cewnika płynów, leków, krwi bądź preparatów krwiopochodnych.

Czas podawania kroplówek jest różny i w zależności od tego, jaką substancję aplikuje się do żył pacjenta, może trwać od kwadransa, aż do kilku godzin.

W zależności od tego, do której żyły pacjenta podaje się wlew, wśród dostępów wyróżnia się między innymi wkłucie obwodowe i centralne, a także wkłucie pośrednie. Stosowaną czasami alternatywą jest tak zwana infuzja doszpikowa.

Modnie i wygodnie

Wlewy witaminowe stały się ostatnio modnym w pewnych środowiskach remedium na wszystko. Koktajl, którego większość stanowią właśnie witaminy, aplikuje się bezpośrednio do naszego krwiobiegu, a proces ten ma za zadanie służyć poprawie naszego zdrowia i urody.

Sympatycy wlewów witaminowych są zdania, że wzmacniają one odporność, dodają energii i poprawiają ogólną kondycję organizmu. Kroplówka z witaminami ma również przypisywane inne właściwości, takie jak choćby pozytywny wpływ na wygląd i stan włosów, skóry i paznokci. W sytuacjach awaryjnych, gdy po suto zakrapianej imprezie jesteśmy na kacu, niektórzy decydują się na dożylne zapewnienie swojemu organizmowi wypłukanych przez alkohol substancji odżywczych. Kroplówka z witamin i glukozy szybko stawia na nogi nawet mocno skacowanego pacjenta.

Odtrucie alkoholowe pomaga pozbyć się z organizmu resztki alkoholu i jego pochodnych, a jednocześnie szybko nawodnić i uzupełnić elektrolity. Działanie kroplówki na kaca odczuwa się niemal natychmiast, a pacjent jest w stanie o wiele szybciej wrócić do swoich codziennych obowiązków i przyjemności.

Z jakiego powodu kroplówka odznacza się większą skutecznością niż środki podawane doustnie? Wszystko to dzieje się głównie przez wzgląd na wysoką biodostępność, która wynika z podawania związków aktywnych bezpośrednio do krwiobiegu. Pozwala to również uzyskać natychmiastowe efekty, ponieważ wchłanianie nie jest ograniczone przez funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Wszystko to sprawia, że zdecydowana większość kuracjuszy czuje znaczącą ulgę już w trakcie wykonywania wlewu!

Wkłucie powinno być wykonywane jedynie przez doświadczony personel medyczny, jako że detoks alkoholowy wymaga właśnie wkłucia dożylnego, co wiąże się bezpośrednio z przerwaniem ciągłości skóry. Stwarza to tym samym ryzyko zakażenia drobnoustrojami bądź uszkodzenia naczynia krwionośnego, komercyjne usługi iniekcji witaminowych są zazwyczaj oferowane przez lekarzy, pielęgniarzy, bądź doświadczonych ratowników medycznych.

 

Może Ci się również spodoba