Kosmetyki naturalne

W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o kosmetykach naturalnych. Coraz częściej je kupujemy, przez co zyskują one coraz większą popularność. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, iż tak naprawdę kosmetyki naturalne istnieją już od wielu lat, a nawet wielu wieków. Prawdą jest, iż od samego początku, kiedy tylko pojawili się na świecie ludzie, zaczęliśmy wypróbowywać różnego rodzaju dostępne nam rzeczy, czyli wtedy właśnie rośliny i dowiadywaliśmy się, jaki miały one wpływ na nasze zdrowie i na nasze ciało. Zauważono wtedy, iż niektóre rośliny dobrze wpływają na nasze ciało i zaczęto produkować z nich pierwsze prowizoryczne kosmetyki. W późniejszych czasach kosmetyki naturalne zostały wyparte poprzez swoje nienaturalne odpowiedniki, ponieważ te nienaturalne produkty były znacznie tańsze w produkcji, przez co było taniej je produkować. W ostatnim czasie jednak kosmetyki naturalne zaczęły się cieszyć większą popularnością i coraz więcej firm zaczyna je produkować, ponieważ jako społeczeństwo przypominamy sobie o ich dobroczynnym działaniu na naszą skórę.

Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to takie kosmetyki, które zostały wytworzone w pełni z naturalnych składników, czyli takich składników, które pobierane są z roślin. Mogą to być na przykład takie składniki, jak wszelkie oleje, wyciągi, ekstrakty, czy także maceraty. Nawet pomimo faktu, iż składniki te mogą być pobierane od tej samej rośliny, wykazują one niekiedy nawet całkiem inne działanie i możemy wykorzystywać je poprzez różne ich zastosowania i w różnych kosmetykach. Gdyby skupić się na oficjalnej definicji kosmetyków naturalnych, można powiedzieć, iż są to kosmetyki zawierające składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego oraz zwierzęcego. Warunkiem jest jednak fakt, iż pobieranie takowych składników musi odbywać się z pełnym poszanowaniem natury i środowiska, przez co pod żadnym pozorem nie może ono wywoływać żadnej szkody dla zwierząt. Jeśli chodzi o organizacje, które zajmują się wydawaniem certyfikatów dla kosmetyków naturalnych, niekiedy w uzasadnionych przypadkach, dopuszczają one bardzo niewielki wkład składników pochodzenia syntetycznego i uznają kosmetyki z takim składem za naturalne.

Czy jest jakaś różnica między kosmetykami naturalnymi a organicznymi?

Czasami słyszy się także o kosmetykach organicznych. Można byłoby się zastanawiać więc, czy kosmetyki naturalne a organiczne to to samo, czy może coś innego. Otóż istnieje pewna delikatna różnica między nimi. Kosmetyki organiczne muszą spełniać o wiele bardziej rygorystyczne normy niż naturalne. Takie kosmetyki muszą przynajmniej w około 90% składać się ze składników naturalnych, które mają pochodzenie organiczne, a więc na przykład pochodzą z upraw organicznych.

Może Ci się również spodoba