Zgrzytanie i zaciskanie zębów a bóle głowy

nowoczesna stomatologia odbudowa tkanek dzięki fibrynie bogato-płytkowej
Jak pozyskuje się fibrynę bogato-płytkową i do czego ona służy?
5 lutego, 2020
zalety implantów stomatologicznych
Jakie są mocne strony implantów wstawianych w gabinecie stomatologicznym
13 lutego, 2020

Zaciskanie i zgrzytanie zębów w większości przypadków jest konsekwencją długotrwałego stresu oraz niestety wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla formy pacjentów. Jedną z mniej oczywistych konsekwencji tego problemu (tzw. bruksizmu) są ciągłe bóle głowy, zazwyczaj mylone z migreną. Zazwyczaj pacjenci walczący z bruksizmem, mimo, że zaciskają zęby w niekontrolowany sposób, stosują ogromną siłę nacisku, jaka ma niekorzystny wpływ na kondycję zębów.

Do najczęściej wspominanych skutków zgrzytania i zaciskania zębów zaliczają się ukruszenia, pęknięcia oraz nadmierne ścieranie zębów, a także często występują krwawienia dziąseł oraz choroby przyzębia. Zdarza się również tak, że pacjenci zauważają kliknięcia oraz przeskakiwanie w szczęce albo bóle skroni i szczęki. Na takie objawy powinno się reagować zdecydowanie, żeby zapobiegać następstwom tych dolegliwości.

Z reguły łatwo zobaczyć objawy bruksizmu. Szybka diagnoza oraz przeciwdziałanie, ratują kondycję zębów przed niedobrymi efektami tej dolegliwości. Odpowiedzią stomatologów na bruksizm są relaksacyjne szyny. Są one specjalnymi nakładkami na zęby, jakie osłaniają je oraz pomagają w odprężeniu szczęki. Choć gotowe szyny można kupić przykładowo w aptece, najwłaściwsze z nich są dobierane przez dentystę. To daje pacjentowi pewność, że szyny zostały dostosowane do niego indywidualnie, na miarę jego potrzeb oraz na pewno złagodzą problem.

W przypadku zaciskania i zgrzytania zębami najlepsza jest jak najszybsza wizyta u stomatologa.