Wypełnienie kompozytowe zęba

dentysta pokazuje jak dbać o implanty zębów po zabiegu wszczepienia
W jaki sposób dobrze powinno się czyścić implanty dentystyczne?
11 sierpnia, 2020
Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej? - Dentysta
Czy powinno się stosować płyn do odświażania ust?
18 sierpnia, 2020

Z jakiego powodu wypełnienie kompozytowe zęba stało się tak często wykorzystywane w stomatologii? Wcześniej aplikowane amalgamatowe plomby miały szary kolor, z powodu czego było one mało estetyczne, co więcej wśród opinii pojawiły się głosy, że zawarta w tego typu wypełnieniach rtęć może być szkodliwa dla zdrowia. Materiałem, który wyparł wypełnienia amalgamatowe} zostały więc wypełnienia kompozytowe.

Główną zaletą plomb kompozytowych jest estetyczny wygląd. Dentysta może bez trudu dobrać ich kolor do naturalnego odcienia zębów, dzięki czemu wypełnienia kompozytowe są prawie niewidoczne. Z uwagi na to świetnie spisują się też jako wypełnienie najbardziej widocznych zębów. Poza wysoką estetyką, białe wypełnienia charakteryzują się też wytrzymałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przylegają do zęba, dzięki czemu trudniej o rozwój próchnicy w zagłębieniach. Do istotnych zalet zaliczamy też możliwość prostego przybierania kształtu w trakcie zakładania takiego wypełnienia. W ten sposób stomatolog dostosowuje plombę do zęba, więc zachowuje większą część naturalnej tkanki.

Plomby kompozytowe są również bezpiecznym materiałem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Dzięki wysokiej estetyce wypełnień kompozytowych, białe plomby są zdecydowanie chętniej wybierane przez pacjentów. Po założeniu oraz utwardzeniu doskonale {zespajają|łączą| się z zębami oraz służą długie lata. Z uwagi na to ich popularność wzrosła i obecnie są najczęściej stosowane w klinikach dentystycznych.