Usuwanie ósemek: czy to konieczne?

leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem w gabinecie stomatologicznym dentysta
Mikroskopowe leczenie kanałowe
13 stycznia, 2020
dziecko u dentysty leczenie zębów mlecznych
Leczenie próchnicy dziecka
27 stycznia, 2020

Choć ósemki wyżynają się w jamie ustnej człowieka na samym końcu, mogą sprawiać wiele nieprzyjemności. Przyjmuje się, że zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie powinno się ruszać. Istnieją jednak pewne czynniki, jakie oznaczają, że konieczne jest wyrwanie ósemki.

Często proces wyżynania się ósemek jest utrudniony na przykład ze względu na brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, które nie mają wystarczającej przestrzeni, naciskają na pozostałe zęby. W ten sposób powodują często nieprzyjemny ból oraz przesunięcia sąsiednich zębów. To może wpływać na rozwój i pogłębianie wad zgryzu. Niewielka przestrzeń w jamie ustnej dla części zębów może też powodować kłopoty podczas całkowitego otwierania ust. To dla pacjenta oznacza niepotrzebny dyskomfort, którego warto się pozbyć.

Wyrwanie ósemek konieczne jest również wtedy, kiedy ząb psuje próchnica, szczególnie w zaawansowanym stadium. Ta przypadłość może bez przeszkód atakować pozostałe zęby, ze względu na co należy zlikwidować jej źródło. Bywa też tak, że w pobliżu zęba pojawia się nieodwracalny stan zapalny dziąsła, zwykle wywołany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji ekstrakcja staje się jedynym rozwiązaniem problemu.

Wyrywanie zębów w gabinecie dentystycznym nie boli, dzięki wykorzystywanym znieczuleniom.