Na czym polega pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie dentystyczne

Jak stomatolog przeprowadza chirurgiczna resekcja zęba ?
30 września, 2020
Zalecenia po ekstrakcji zęba?
9 października, 2020

Pionowe złamanie korzenia zęba to jeden z poważniejszych przypadków, gdzie konieczna jest interwencja dentysty. Najczęściej do tego dochodzi na skutek dużego zepsucia kości. Jest to konsekwencją obecności schorzeń przyzębia, wad zgryzu lub niszczenia zębów przez erozję lub abrazję. Korzenie są więc osłabione i z uwagi na to są bardziej podatne na urazy. Złamanie pionowe może pojawić się także w skutek powikłań po zabiegu endodontycznym i często dotyczy zębów trzonowych w szczęce oraz przedtrzonowców –  w górnej.

Zauważenie pionowego złamania nie należy do łatwych. Czasami nawet zdjęcie RTG nie wskazuje idealnie miejsca pęknięcia, dlatego trudno dostrzec kłopot. Wiadomo, stomatolog dołoży wszelkich starań, by, postawić poprawną diagnozę oraz efektywnie usunąć problem. Mówić o tym, że doszło do pionowego złamania może silny ból wywołany od zimna i ciepła albo siły nacisku przy nagryzaniu. Ignorowanie złamania może poskutkować pojawieniem przetoki.

Leczenie dentystyczne złamania pionowego niestety zalicza się do trudnych oraz zazwyczaj kończy się wyrwaniem zęba. Najistotniejszym etapem jest odpowiednia diagnoza, dzięki której stomatolog będzie miał pogląd, czy może pomóc. Warto skupić się na samej profilaktyce pojawienia się takiego złamania. W tej sytuacji o wiele łatwiej przeciwdziałać, lecząc choroby przyzębia oraz dbając o higienę, niż leczyć bez wyrwania zęba. W czasie leczenia kanałowego dentysta endodonta robi wszystko, aby nie doszło do powikłań.