Na co warto zwrócić uwagę, kupując pastę do zębów?

endodoncja w stomatologii czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem
Na czym polega endodoncja?
7 lipca, 2020
kiretaż otwarty lub zamknięty w gabinecie stomatologicznym
Czym jest kiretaż w stomatologii
14 lipca, 2020

Pasta do zębów, jako jeden z fundamentalnych składników pielęgnacji zębów, musi mieć dobre działanie. Pośród niezliczonych past na rynku są między innymi pasty wybielające, dla dzieci i dla zębów wrażliwych. Wybierając pastę do zębów najlepiej przeanalizować elementy w składzie.

Ważnymi wskaźnikami są ilość fluoru oraz współczynnik ścieralności RDA. Fluor zapewnia zębom ochronę przed próchnicą, wspiera szkliwo oraz przeciwdziała zbieraniu się bakterii. Według przepisów w pastach do zębów może znaleźć się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość tym silniejsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności określa ilość substancji polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, jakie ma w składzie konkretna pasta. Są dla oka niewidoczne, ale w czasie mycia usuwają nazębny osad. W pastach do zębów wrażliwych znajduje się niewielka ilość substancji ściernych. Im większa ich ilość pojawia się w produkcie  tym większe ryzyko starcia szkliwa. Ze względu na to past do zębów z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie powinno się używać zbyt długo.

Warto zwrócić uwagę także na substancje pieniące, jakie mają antybakteryjne działanie oraz substancje nadające barwę i smak pasty. Niektóre z nich mogą być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto zapytać swojego dentystę, jaką pastę najbardziej poleca, biorąc pod uwagę to, że wie, z jakimi problemami mierzy się jego pacjent.