Leczenie dziur w zębach

Implanty zębów koszt i rodzaje tytanowe cyrkonowe
Implanty stomatologiczne przeciwwskazania
1 sierpnia, 2019
Tytanowe implanty zębów Toruń - stomatologia estetyczna
Implanty zębowe – Klinika stomatologii estetycznej
5 sierpnia, 2019
Show all
Leczenie kanałowe toruń - leczenie pod mikroskopem

Leczenie kanałowe toruń - leczenie pod mikroskopem

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Wielu z nas choć raz w życiu, czekając pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał okrzyki cierpienia. Całkiem możliwe, że przydarzyło ci się także bohatersko poprosić o plombowanie bez znieczulenia, co ostatecznie skończyło się nieznośnym bólem i traumą przed dentystą. Natomiast inna inna grupa ludzi wręcz do przesady boi się nie tyle borowania, co igły. Wyniki ankiet pokazują, że 39% Polaków boi się umówić do stomatologa. Nie dziwi nas zatem fakt, że 99% Polaków ma próchnicę. Zaniedbane zęby mogą skończyć się bardzo dużymi kłopotami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego współczesna medycyna wychodzi naprzeciw wszystkim lękom swoich pacjentów i serwuje coraz to nowsze metody znieczuleń.

Dla tych, co obawiają się igieł…

Każdy z nas ma jakieś lęki. Są tacy, którzy źle czują się w małych pokojach, inni przesadnie boją się pająków, są zaś i tacy, którzy odczuwają strach na widok strzykawek. Jest to lęk zupełnie zwyczajny i nie trzeba się go wstydzić. Duża grupa ludzi nie wie o możliwościach współczesnej medycyny i wciąż funkcjonuje w realiach, gdy lekarz był w stanie usunąć nam ząb „na żywo”, ponieważ „skończyły się limity znieczuleń”. Jeżeli strach przed najmniejszym nawet bólem jest dla ciebie nie do przeskoczenia, można przemyśleć zastosowanie innowacyjnych sposobów znieczulania. Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich:

-„magiczna różdżka”- to komputerowa metoda zwalczania bólu. Przyrząd ten przypomina wyglądem różdżkę lub długopis, dlatego często nazywa się je z niemieckiego „Wand” lub po prostu „magiczna różdżka”. Najczęściej ten sposób wykorzystuje się w gabinetach dentystycznych dla dzieci, ponieważ preparat znieczulający jest podawany przez przyrząd, który nie powoduje gwałtownego wtłoczenia preparatu w tkanki. Nie widzimy również żadnej strzykawki. Dodatkowym plusem tej techniki jest także brak skutków ubocznych- podniebienie i język pozostają sprawne, więc możemy po takim znieczuleniu bez problemu mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym często wywołuje niemiłe wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Wykorzystanie podtlenku azotu w mieszance z tlenem, jest bardzo przyjemnym i popularnym sposobem znieczulania. Gaz rozweselający relaksuje, odpręża i trochę otumania, dzięki czemu jest nam zdecydowanie prościej oddać się „pod skalpel” dentysty, zamiast panicznie cofać głowę. Ta metoda walki z bólem jest również dosyć często stosowana podczas wizyt dla dzieci. Jej niezaprzeczalne plusy, to brak konieczności używania igieł. Gaz nie powoduje także drętwienia w jamie ustnej. Inhalatory, przez które podawany jest podtlenek azotu bardzo często pachną owocami, co jest miłym zaskoczeniem dla pacjenta. Zdarza się, że pacjenci są w tym stopniu odprężeni, że zasypiają na krześle dentystycznym i budzą się dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na specjalne życzenie pacjenta dentysta może też zastosować specjalny plaster, żel lub spray. Preparat ten po przyłożeniu go do okolic zęba znieczuli miejscowo posmarowany obszar i łatwiej będzie nam przyjąć preparat podawany za pomocą igły.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Postęp medycyny obfituje w coraz więcej metod eksperymentalnych. Istnieje coraz więcej gabinetów dentystycznych, które proponują uśmierzanie bólu za pomocą zupełnie nowatorskich metod, na przykład utrzymanych w konwencji hipnozy. Te sposoby w Polsce pozostają jednak w sferze urozmaiceń, chociaż są równie skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na tworzeniu specjalnych programów, które emitują uspokajające melodie i fale dźwiękowe o zróżnicowanym natężeniu. W taki nasz organizm jest wprowadzany w błogi stan uspokojenia, co pozwala nam się uspokoić w trakcie zabiegu i bez strachu oddać w ręce stomatologa. W niektórych gabinetach pacjent podczas zabiegu otrzymuje też gogle Virtual Reality. Dzięki nim może „przenieść się” do innego wymiaru, obserwując piękne, realistyczne pejzaże i słuchać pasującej do wizualizacji muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- jest to urządzenie podobne do „magicznej różdżki”. Ma ono przyspieszać aplikowanie środka znieczulającego do dziąsła i minimalizować uczucie „rozpychania” dziąsła przez wtłaczany weń płyn. Strzykawka bezigłowa kształt małych rozmiarów pistoletu. Urządzenie to stopniowo aplikuje nam środek, dzięki czemu nie jest to aż tak niekomfortowe jak normalna igła.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Perspektywa korzystania z zabiegów u dentysty bez opcji znieczulenia, jest paraliżująca. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze należy zastosować znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, nie ma sensu się więc niepotrzebnie męczyć. Są jednak sytuacje, kiedy potrzeba stomatologa uprzedzić, że podanie zwyczajnego środka znieczulającego nie jest możliwe. Jako częste przeciwwskazanie do przyjmowania znieczulenia uznawana jest ciąża. Specjalistyczne analizy udowodniły, że znieczulenie miejscowe nie wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka, więc bez przeszkód możesz iść do dentysty , oczekując na maleństwo. Warto jednak powiadomić o tym fakcie specjalistę, który ewentualnie zastosuje słabszy środek, albo zmniejszy połowicznie jego dozę. Bardzo poważnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest stosowanie leków, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wliczamy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. kilka godzin przed wizytą u lekarza zażywałeś aspirynę, koniecznie powiedz o tym stomatologa. Dentysta powinien też wiedzieć, jeśli masz dotkliwe uczulenia na określone produkty lub środki farmakologiczne.

Esthetic Dental Clinic – Dentysta
Zapraszamy do gabinetu :
Dentysta Toruń