Jak zakładane są licówki zębowe

sposoby wybielania zębów w gabinecie dentystycznym
Metody wybielania zębów
19 czerwca, 2020
w gabinecie dentystycznym poznasz wszystkie zalety dlaczego warto stosować nici dentystyczne
Nici dentystyczne
30 czerwca, 2020

Licówki są jednym ze stałych uzupełnień protetycznych, jakich głównym celem jest odnowa estetycznego uśmiechu. Są to cienkie nakładki umieszczane na przodzie zębów. Używając ich stomatolog poprawia wygląd, kolor i kształt poszczególnych zębów. Przede wszystkim sprawdza się to w przypadku, gdy są one nierówne, martwe oraz bardzo przebarwione. Tak można zrównać odrębne zęby przez skrócenie, wydłużenie, zwężenie albo poszerzenie korony zębowej. Licówka rozwiązuje problem także przy złamanym brzegu siecznym w przednim zębie. Zwykle pacjenci sięgają po licówki, chcąc usunąć przerwę pomiędzy zębami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na wierzch zębów naturalnych, jednak by to się udało, zęby należy przygotować. W pierwszej kolejności muszą być porządnie oczyszczone. Dlatego przed nałożeniem licówek dobrze przeprowadzić skaling, piaskowanie i fluoryzację. Dodatkowo zęby, na jakie będą wstawione licówki, muszą być oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż sprawia wrażenie strasznego, nie boli. Stomatolog dba o to, by zabiegi były komfortowe .

Plusem licówek stomatologicznych jest to, że da się je precyzyjnie dopasować do koloru zębów pacjenta. To oznacza, że są praktycznie niezauważalne, a gwarantują pożądany wygląd i kształt. Licówki są całkiem trwałe, chociaż należy je odświeżać albo wymieniać. W zależności od materiału, z którego są zrobione (np. porcelanowe nie zmieniają się nawet przez 10 lat) i przestrzegania higieny, będą w najlepszym stanie na parę lat.