Jak ustalić, czy najlepsze jest leczenie kanałowe?

skuteczne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym lampą
Czy profesjonalne wybielanie zębów u stomatologa lampą wybielającą za każdym razem jest skuteczne?
4 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia estetyczna Toruń
15 września, 2020

Leczenie kanałowe endodoncja polega na naprawianiu zębów, które z różnych przyczyn zostały dogłębnie zainfekowane. Stomatolodzy trudniący się leczeniem kanałowym rozpoznają i pomagają leczyć choroby miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. przeważnie leczenie kanałowe jest potrzebne wtedy, gdy pojawia się zapalenie, martwica albo zgorzel zęba.

Najczęstsze symptomy, które wskazują na to, że stało się coś niedobrego to przede wszystkim ćmienie, ból i opuchnięcie zęba. Zazwyczaj występuje też wrażliwość na ciepło i zimno, a także ból przy pochłanianiu jedzenia i picia. Dodatkowo można także zaobserwować zmianę barwy zęba. W takim przypadku powinno się od razu skontaktować się z dentystą. Pojawienie się tych sygnałów nie za każdym razem wskazuje na to, że potrzebne jest leczenie kanałowe, ale wizyta jest potrzebna do wystawienia diagnozy.

W gabinecie dentystycznym lekarz stwierdzi źródło bólu albo zmian wokół zębów. Przeważnie choroby miazgi zęba powstają w skutek zmian próchnicowych albo zgromadzonych bakterii. Źródłem problemu staje się także niekiedy ukruszenie zęba albo zakażenie. Z uwagi na to stomatolog endodonta powinien dogłębnie sprawdzić zdrowie jamy ustnej. W ten sposób określi, czy potrzebne jest leczenie kanałowe, czy wystarczy mniej poważny zabieg stomatologiczny.

Jeżeli jednak trzeba będzie wykonać leczenie endodontyczne, nie nie ma powodu, by się go bać. Przy obecnym leczeniu pod mikroskopem zabieg przebiega sprawnie i bez bólu.