Jak chronić szkliwo zdaniem dentysty? 

czyste zęby i zdrowa jama ustna to szczęśliwy dentysta
Higiena jamy ustnej
3 marca, 2020
protezy zębowe i uzupełnienia protetyczne dla pacjenta z gabinetu stomatologicznego
Czym jest wkład koronowo-korzeniowy
10 marca, 2020

Szkliwo chroni zębinę na pełnej przestrzeni korony zębowej przed wszelkimi niekorzystnymi czynnikami, jakie często oznaczają uszkodzenia zębów. Z uwagi na to troska o szkliwo i umacnianie go jest jednym z najistotniejszych czynności, które należy wykonywać w trosce o mocne zęby.

Zwykle szkliwo ulega uszkodzeniu z uwagi na 2 czynniki. Pierwszy to kwasy pochodzenia bakteryjnego, drugim normalne starcie. Zdarza się tak, że na skutek dolegliwości np. wady zgryzu lub zgrzytanie zębów (bruksizm), starcie szkliwa następuje zbyt szybko. Oba te przypadki można usunąć dzięki wizycie w gabinecie dentystycznym.

Jeśli chodzi o szkliwo najbardziej znanym problemem jest jego demineralizacja, wywoływana przez kwasy i bakterie. Wzmocnienie szkliwa zębów można wypracować przez poprawną dietę, gdzie np. zmniejszymy przyjmowanie cukrów. Znaczny wpływ na odbudowę i wzmocnienie szkliwa ma także wykorzystanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze przynosi efektywne rezultaty, szczególnie, jeżeli pacjenci czyszczą zęby pastą z fluorem i często odwiedzają dentystę na zabiegi fluoryzacji.

Także staranne mycie i prawidłowa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w dobrym stanie. Jeśli jednak zdarzy się tak, że pacjent z różnych powodów ma problemy ze szkliwem, dobrym sposobem jest rozmowa ze stomatologiem, który oceni, w jaki sposób można odbudować albo zastąpić zniszczone szkliwo.