Implanty zębowe

Higienizacja – cennik
23 października, 2019
most protetyczny stomatologia estetyczna
Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym
20 grudnia, 2019
Show all
Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest obecnie najnowszą dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i odbudowie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany specjalnie, zazwyczaj z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony wcześniej naturalny korzeń. Stomatologiczny implant zębowy pozwala na wstawienie nowej korony zębowej na miejscu brakującego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba wstawiana jest na dobre i dobierana kolorem i teksturą do innych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty zębowe mogą imitować zęby pojedynczo, a także łuki zębowe. Implanty wpływają na komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dobiera najodpowiedniejsze z możliwych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?

Jakiekolwiek braki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Na skutek utraty zęba zwiększa się ryzyko powstania problemów zdrowotnych. Sąsiednie zęby mogą przesuwać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Dodatkowo zwiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, przez co później może dojść do utraty zdrowych zębów. Zakłócony układ żucia negatywnie wpływa na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz kłopotów ze snem i mową.

Zwykle implanty stosuje się w przypadku braku pojedynczych zębów lub ze względu na walory estetyczne. Brak zębów powoduje zmiany w rysach twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się szczęka, długi nos oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębowe zastępują protezy, które są często niewygodne i przeszkadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest konsultacja u chirurga stomatologa, w trakcie której przeprowadza się pełną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie potrzebne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby być przeszkodę. Zasadnicze są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po odbyciu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, zabieg nie boli. Podczas standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Rodzaj implantów zawsze ustala lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najczęściej używane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długofalowy czas użytkowania. Minusem tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Chociaż implant nie powinien być odkryty, w niektórych przypadkach dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do odkrycia srebrnoszarego koloru implantu.

Alternatywą dla implantów tytanowych są cyrkonowe implanty, nazywane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i mają wyższą odporność na ścieranie oraz wpływ czynników zewnętrznych – przykładowo korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są głównie trwałym i solidnym uzupełnieniem zębów. Wyglądają i sprawują się jak naturalne zęby, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu eliminują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie wymagają piłowania zdrowych, sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Dodatkowo chronią przed zanikiem kości, który następuje po stracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie jedzenia bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed umieszczeniem implantu wymagane jest zrealizowanie szeregu badań. Stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Całkowitym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wstawienia implantów odbierają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Do tego choroby jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i ze względu na to, możliwe jest ryzyko odrzucenia. Prawidłowy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pojawić się również ból, na który zaleca się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wszczepienie implantów to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Oscylują między 1 800 do nawet 5 000 zł za pojedynczą śrubę. Do kosztu należy również doliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, śruby gojącej, łącznika protetycznego i korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i zależne od ich typu. Im bardziej odporne i estetyczniejsze tym cena rośnie. Może to być wydatek rzędu od 700 do 1 400 zł.

Po przeliczeniu koszt pełnego zabiegu sięga od 4,5 do 9 tysięcy złotych.