Implanty stomatologiczne przeciwwskazania

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog
Chirurgia szczękowa Toruń
26 lipca, 2019
Leczenie kanałowe toruń - leczenie pod mikroskopem
Leczenie dziur w zębach
4 sierpnia, 2019
Show all
Implanty zębów koszt i rodzaje tytanowe cyrkonowe

Implanty zębów koszt i rodzaje tytanowe cyrkonowe

Implantologia jest współcześnie innowacyjną dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i odbudowie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany indywidualnie, w szczególności z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony wcześniej naturalny korzeń. Implant stomatologiczny umożliwia wstawienie nowej korony zębowej w miejsce brakującego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba przyczepiana jest na zawsze i dobierana kolorem i teksturą do zachowanych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty zębów mogą zastępować zęby pojedynczo, a także całe łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dobiera najwłaściwsze z dostępnych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY WSTAWIAĆ IMPLANTY ZĘBOWE ?

Jakiekolwiek braki zębowe zaleca się do natychmiastowego odbudowania. Na skutek utraty zęba pojawiają się ryzyko wytworzenia się problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą pochylać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Dodatkowo zwiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, przez co później może dojść do wypadania kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Najczęściej implanty wstawia się w przypadku braku pojedynczych zębów lub ze względu na walory estetyczne. Braki powodują zmiany w rysach twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta żuchwa, cienkie usta oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty stomatologiczne zastępują protezy, które są często niekomfortowe i zawadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u stomatologa, w trakcie której dokonuje się dogłębną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Ważne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszelkich badań i konsultacji chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, proces nie boli. Podczas standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Typ implantów zawsze dobiera lekarz stomatolog, a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najbardziej znane z nich i najczęściej używane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długi okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Zazwyczaj implant nie powinien być odkryty, zdarza się, że dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia srebrnoszarego koloru implantu.

Alternatywą dla tytanowych implantów są implanty cyrkonowe, nazywane także implantami ceramicznymi. Uznawane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zęba i są odporniejsze na ścieranie oraz wpływ elementów zewnętrznych – korozję, a także zmiany temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Implanty są przede wszystkim trwałym i solidnym uzupełnieniem zębów. Prezentują się i funkcjonują jak naturalne zęby, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie wymagają szlifowania , sąsiednich zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Ponadto zabezpieczają przed zanikaniem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed umieczczeniem implantu obowiązkowe jest wykonanie szeregu badań. Lekarz ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zwykle organizm dobrze przyswaja implanty, jednak istnieje sporo przeciwskazań.

Całkowitym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów odbierają też choroby psychiczne oraz schorzenia niszczące organizm: alkoholizm, AIDS, nowotwory, narkomania. Również choroby jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i dlatego istnieje ryzyko nieprzyjęcia. Dobrze przeprowadzony zabieg zmniejsza to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tknanek i zasinienie. Może pojawić się również ból, na który przepisuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wstawienie implantów stomatologicznych to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Oscylują między 1600 do nawet 5 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztu trzeba także wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, śruby gojącej, łącznika protetycznego i korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i zależne od ich rodzaju. Im trwalsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 700 do 1 200 zł.

Po przeliczeniu koszt pełnej procedury sięga od 4 ,5 do 8 tysięcy.

Więcej szczegółów na Implanty Toruń