Czym jest kiretaż w stomatologii

jak wybrać najlepszą pastę do zębów dentysta
Na co warto zwrócić uwagę, kupując pastę do zębów?
10 lipca, 2020
Dlaczego bolą dziąsła? Pytamy dentystę o przyczyny bólu dziąseł
Dlaczego dziąsła bolą?
17 lipca, 2020

Kiretaż to w leczeniu dentystycznym zabieg polegający na leczenia chorób przyzębia. Jego głównym celem jest usunięcie kamienia nazębnego zebranego w kieszeni dziąsłowej. Zbierający się w pobliżu dziąseł osad, może powodować stany zapalne i przyczynia się do rozwoju przykrych chorób. Jeżeli kamień nazębny zalega w kieszonkach dziąsłowych, popularne zabiegi higienizacji, na przykład skaling czy piaskowanie, mogą nie wystarczyć.

Kiretaż może być otwarty albo zamknięty w zależności od głębokości, jakie mają kieszonki dziąsłowe. Kiedy są głębokie, niezbędny będzie otwarty kiretaż. Różnica jest w tym, że przy otwartym kiretażu należy naciąć dziąsło i ta metodą odsłonić korzeń. W zamkniętym kiretażu, nie ma takiej potrzeby. Taki zabieg dentystyczny przeprowadza się po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu czasami występują drobne niedogodności. To na przykład obrzęk, zasinienie albo na przykład niewielka ilość krwi w ślinie.

Dla załagodzenia tych dolegliwości trzeba używać przepisane przez dentystę antybiotyki i leki przeciwbólowe. Trzeba także stosować dietę półpłynną, która sprawia, że pacjent ogranicza gryzienie i nie podrażnia leczonego obszaru. Podczas gojenia się dziąseł przyda się też łagodne płukanie jamy ustnej. Zwykłe szczotkowanie, nitkowanie albo irygacja mogą urazić.

Chociaż gojenie po kiretażu zabiera trochę czasu, dzięki temu zabiegowi pacjent uniknie zapaleń i chorób spowodowanych zaleganiem osadu w okolicach dziąseł.