Czy wolno leczyć zęby z aparatem ortodontycznym?

Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło to problem, który można leczyć u dentysty.
Leczenie nadwrażliwych zębów
28 maja, 2020
RTG zębów - zdjęcie pantomograficzne u dentysty
Do czego służy RTG u dentysty?
16 czerwca, 2020

To, czy wolno naprawiać zęby podczas leczenia ortodontycznego, zdecydowanie ciekawi pacjentów, co mają aparat stały. Nie należy wyjmować go samemu, ze względu na to po wystąpieniu jakichś problemów niezbędna jest wizyta u lekarza ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia aparatem ortodontycznym każdy pacjent musi zadbać o to, żeby jego zęby zostały całkowicie wyleczone. W taki sposób neutralizuje się ryzyko nadwyżkowych wizyt naprawczych w trakcie leczenia aparatem na zęby. Na dobrą sprawę nie ma przeciwwskazań do naprawy zębów, kiedy pacjent nosi aparat stały na zęby.

Używanie aparatu na zęby łączy się ze zwiększoną koniecznością troski o zęby. Z uwagi na przyczepione na powierzchni zębów i pozostałe elementy konstrukcji aparatu na zęby, usuwanie resztek i osadów jedzenia jest trochę trudniejsze. Z tego powodu pacjenci korzystający z leczenia ortodontycznego muszą dokładniej czyścić zęby, szczególnie w okolicach aparatu na zęby. Niedopatrzenie higieny w tym czasie, może sprawić, że na wcześniej zdrowych zębach znajdą się zmiany próchnicowe. W tej sytuacji powinno się wybrać się na wizytę u stomatologa. Zignorowanie próchnicy ze względu na aparat ortodontyczny może wywołać nieprzyjemne skutki. Próchnica z łatwością atakuje na kolejne zęby, więc bezpieczniej zniwelować problem.

Leczenie w ciągu korzystania z aparatu jest możliwe. Jeśli aparat uniemożliwia dojście do popsutego zęba, można go zdjąć na czas leczenia. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.