Co to jest próchnica 

implanty zębów u stomatologa co warto wiedzieć
Co warto wiedzieć o implantach stomatologicznych?
17 lutego, 2020
ruchomy aparat na zęby dla dziecka
 aparat ortodontyczny dla dziecka
26 lutego, 2020

Próchnica jest jedną z najbardziej znanych chorób przyzębia i zębów, jakie dotykają pacjentów. Wczesna faza tej choroby nie jest widzialna gołym okiem, ani nie powoduje bólu, ale im dalej dostanie się do środka zęba, tym większe straty oraz bardziej dotkliwy ból stwarza. Ząb zarażony próchnicą robi się delikatniejszy oraz bardziej podatny na zniszczenia. Często zmiany próchnicze docierają do miazgi zębowej i są tak zaawansowane, że jedynym ratunkiem zostaje leczenie kanałowe.

Najczęstszą przyczyną rozwoju próchnicy są bakterie, które głównie żywią się cukrami zawartymi w żywności. Na skutek tego działania następuje demineralizacja szkliwa zęba stanowiącego najlepszą ochronę zębów. Jedzenie, które ma w składzie dużą ilość cukrów, szczególnie sprzyja rozwojowi próchnicy. Wyjątkowo niewłaściwe dla zębów są przekąski klejące, jakie bez trudu przyczepiają się do powierzchni oraz z reguły bywają niełatwe do usunięcia.

Poza różnymi czynnikami, które wpływają na powstawanie próchnicy, wielkie znaczenie ma też higiena jamy ustnej. Na skutek niezbyt sumiennego lub niezbyt regularnego mycia, resztki po pokarmach osiadają na zębach oraz powodują wytwarzanie kamienia nazębnego. Pozostałości po jedzeniu to też ośrodek bakterii, które sprzyjają rozwojowi chorób przyzębia i zębów.

Z próchnicą można radzić sobie, dbając o czystość zębów, używając pasty z fluorem oraz co pół roku odwiedzając gabinet dentystyczny.