Co robić, by troszczyć się o zdrowie dziąseł?

Zalecenia po ekstrakcji zęba?
9 października, 2020
Jak sprawić, by nie bać się dentysty?
20 października, 2020

Od tego, czy mamy zdrowe dziąsła zależy to, czy nasze zęby będą zdrowe. Dziąsła to także kluczowy element w czasie gryzienia pokarmu. W efekcie schorzeń dziąseł, zęby stają się mniej wytrzymałe, skąd mogą powstawać kłopoty z rozdrabnianiem pokarmu. Powodów problemów z dziąsłami jest sporo, dlatego dentyści zwracają uwagę na to, jak się o nie troszczymy.

Podstawowym czynnikiem problemów dziąseł jest niepoprawna higiena zębów. Niestaranne albo niezbyt częste czyszczenie zębów oznacza, że odkładają się odpadki pokarmów. To prowadzi do kolejnego problemu, to jest rozwoju kamienia nazębnego. Według dentystów przyczyną schorzeń dziąseł są także wady zgryzu, przez jakie niełatwo oczyszczać zęby. Choroby dziąseł wynikają na skutek mechanicznych urazów. Na przykład od niepoprawnego szczotkowania czy korzystania z niedopasowanej protezy. To może zacząć proces recesji (osuwania się) dziąseł i kolejnych problemów, jakie leczą tylko bardziej skomplikowane zabiegi stomatologiczne.

Podstawowym symptomem zapalnego stanu w dziąsłach są ból, zaczerwienienie, a czasem opuchlizna i krwawienie podczas szczotkowania. Objawem jest też nadwrażliwość na ciepło, zimno lub słodycze. Można jednak zadbać o dziąsła poprzez masowanie specjalnymi miękkimi szczoteczkami, stosować specjalne żele przeciwzapalne lub skorzystać z łagodzących naparów z ziół. Należy często odwiedzać klinikę dentystyczną, ze względu na co stale będzie mógł troszczyć się o zdrowie dziąseł.