Co robić, by dobrze przyszykować się do usunięcia zęba?

Etapy zakładania mostu protetycznego
23 października, 2020
Ze względu na co oczyszczanie języka jest konieczne?
17 listopada, 2020

Ekstrakcję zęba zwykle zaleca się w trudnych sytuacjach, jeśli uratowanie zniszczonego zęba nie jest już możliwe. Stomatolog wyrywa też zęby w ciągu leczenia ortodontycznego albo implantologicznego, gdy ułożenie zębów wymaga większej powierzchni w szczęce. Współcześnie używane znieczulenia w klinikach stomatologicznych sprawiają, że wyrwanie zęba jest bezbolesne, ale trzeba wiedzieć, że po zabiegu mogą wystąpić dość nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego lepiej przyszykować się do ekstrakcji zęba.

O ile zabieg usunięcia zęba nie należy do najtrudniejszych, stomatolog zawsze zaleca ostrożność. Po usunięciu zęba często występuje słabe samopoczucie, dlatego lepiej przemyśleć termin wizyty i w razie potrzeby zwrócić się o wsparcie bliskiej osoby. Przed zabiegiem i na kilka dni po nim lepiej nie sięgać do papierosów i nie przyjmować alkoholu. Po ekstrakcji zęba nie powinno się pić ani jeść co najmniej przez 2-3 godziny, z tego względu  lepiej spożyć odżywczy posiłek przed wizytą w gabinecie stomatologa. Trafionym pomysłem jest także wykupienie polecanych przez stomatologa leków, płukanek i antybiotyków. To one wspomagają czas zasklepienia się rany i powrotu do pełnego zdrowia, dlatego warto mieć je przygotowane. Na wizytę w gabinecie stomatologa powinno się przyjść z bardzo dokładnie umytymi zębami.

Za sprawą przygotowania zabieg ekstrakcji zęba odbędzie się sprawnie i szybko. Pacjent poczuje się spokojnie. Dentysta dopilnuje, by usunięcie zęba było w pełni bezpieczne.