Co ma wpływ na zdrowie zębów?

Dlaczego bolą dziąsła? Pytamy dentystę o przyczyny bólu dziąseł
Dlaczego dziąsła bolą?
17 lipca, 2020
Zadbany, czysty i sterylny gabinet stomatologiczny to najlepsze miejsce pracy dentysty
Odkażany gabinet stomatologiczny – podstawa pracy stomatologa
24 lipca, 2020

Zwykle mówi się o tym, na ile potrzebna jest profilaktyka oraz prawidłowa higiena jamy ustnej. Stomatolodzy ostrzegają przed negatywnymi skutkami zaniechania pielęgnacji zębów, ale spotykamy także sporo innych ujemnych przyczyn. Co niszczy zęby oprócz braku higieny czy równie słynnymi z psucia słodkościami? Często są to nasze nawyki, które źle wpływają na zdrowie zębów.

Na topie wszelkich list na temat psucia zębów powinny znaleźć się papierosy. Powszechnie wiadomo, że będące w nich szkodliwe substancje zarówno szkodzą zębom, jak i ogólnie organizmowi. Niektórzy mają upodobanie do używania zębów jako otwieracza do butelek. Takie zachowanie nie tylko naraża zęby na mikropęknięcia i uszkodzenia, ale także zwiększa możliwość ukruszenia. Takie same skutki przynosi zgrzytanie i zaciskanie zębów. Wywołane tym przedwczesne starcie zębów, oznacza zniszczenie ich naturalnej ochrony. Zęby niszczy także obgryzanie paznokci, długopisów czy ołówków. To natomiast sprzyja przenoszeniu się bakterii oraz rozwojowi próchnicy.

Nawyki jedzeniowe też mają wpływ na zdrowie zębów. Podjadanie pomiędzy posiłkami zostawiają po sobie osad na zębach, jakiego znaczna część ludzi nie usuwa w trakcie zapracowanego dnia. Warto też mieć na uwadze, że niektóre pokarmy oraz płyny zostawiają przebarwienia lub niszczą szkliwo ze względu na wielką zawartość kwasów.

Właściwa higiena pomaga w zapobieganiu psuciu się zębów, ale trzeba pamiętać, żeby robić to poprawnie. Za mocne szczotkowanie niszczy szkliwo oraz uraża  dziąsła. Warto więc myć z uwagą.