Chirurgia szczękowa Toruń

Podcięcie wędzidełka - chirurgia stomatologiczna -zabiegi stomatologii estetycznej
Podcięcie wędzidełka
17 lipca, 2019
Implanty zębów koszt i rodzaje tytanowe cyrkonowe
Implanty stomatologiczne przeciwwskazania
1 sierpnia, 2019
Show all
Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają zawiłe przypadki, takie jak uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji przewlekłych stanów zapalnych i usuwania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, jednak to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem jedynie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy na skutek nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najpowszechniejszych problemów, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może także nastąpić na skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również poprawić walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, lecz nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub rosną w środku kości. Skutkiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też wypierać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wytworzy się w trudno dostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości żuchwy

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, silnego uderzenia lub urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W groźniejszych przypadkach aplikuje się ogólne znieczulenie. W miejscu złamania zwykle umiejcawiane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, z uwagi na możliwość nadawania im odpowiedniego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jednokorzennych zwłaszcza w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Zwalcza się przeważnie powody dolegliwości. Usuwany jest tylko zmieniony część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem w trakcie zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed wytworzeniem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej odnosi się do kłów. Gdy ząb, w procesie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w zębach powstają z wielu przyczyn. Najczęściej jest to brak troski o higienę jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia ubytków , poprzez wszczepienie implantów . Takie rozwiązanie wiele zalet, na przykład zapewnia pełną estetykę i funkcje, porównywalne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, po to by poprawić estetykę twarzy. Odbywają się też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu usunięcie wszelkiego rodzaju nierówności, fałdek czy zgrubień, po to by jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale też lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w placówkach, które mają podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.