Brak wszystkich zębów – implanty dentystyczne czy proteza zębowa?

Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia estetyczna Toruń
15 września, 2020
wybielanie zębów toruń - Dentysta toruń stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
17 września, 2020

Całkowity brak zębów, czyli bezzębie to przypadek wyjątkowy, kiedy powinno zgłosić się do stomatologa. Całkowity brak zębów powoduje nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale też niekorzystnie wpływa na zdrowie dziąseł. Polecane w tej sytuacji leczenie protetyczne zwraca funkcje jamy ustnej oraz możliwość odpowiedniej artykulacji głosek (eliminuje seplenienie). Jaką metodą zatem odbudować na nowo piękno uśmiechu oraz zdrowie?

Zajmujący się protetyką dentyści mają w zanadrzu parę metod, choć zazwyczaj wybieranymi metodami są implanty albo wykorzystanie tradycyjnej całkowitej protezy. Chociaż te sposoby świetnie zakrywają bezzębie, mają swoje plusy i minusy. Często korzystanie z protezy może okazać się niemożliwe przez np. nieodpowiednie cechy anatomiczne szczęki. Takie protezy niestety służą tylko kilka lat. Raz na parę lat należy kupić nową protezę, ponieważ z czasem wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak na początku.

Aplikacja implantów z kolei zajmuje większą ilość czasu, jednak rezultat jest długotrwały, bo dzięki prawidłowej higienizacji, może przetrwać do końca życia. Odbudowa funkcjonalności jamy ustnej dzięki implantom to leczenie zajmujące więcej czasu z uwagi na na potrzebę włożenia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Wybierając między wszczepieniem implantów, a całkowitą protezą warto postawić na komfort i wygodę.